2014թ. Հայաստանոմ ամենամյա կենսաթոշակային կուտակումները կկազմեն 100-150 միլիոն դոլար: Այս մասին նոյեմբերի 18-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է  ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը: Ըստ կառավարության` նոր կենսաթոշակային համակարգի գոյության առաջին հինգ տարիներին կուտակումները կկազմեն 800 միլիոն դոլար: «Ըստ մեր գնահատման` դրամային համարժեքով այն կկազմի 41-44 միլիարդ դրամ», –  ասել է նախարարը:
Ըստ հաստատված կարգի` կենսաթոշակային ֆոնդերը կարող են իրենց կողմից կառավարվող միջոցների 40%-ը տեղադրել արտասահմանյան ակտիվներում, իսկ 60%-ը` Հայաստանի ներսում: «Դա բնական ապահովագրություն է` արժութային տատանումների նկատմամբ»,- իր հերթին վստահեցրել է Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
Նշենք, որ վերջին ամիսներին հայ հասարակության մեջ դժգոհության ալիք է բարձրացել  հունվարի 1-ից նոր կեսնաթոշակային կուտակային համակարգ ներդնելու կապակցությամբ: Մտավախություններ են հայտնում մասնավոր կենսաթոշակային համակարգերի գործունեության անբավարար օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ:

YEREVAN. – Starting from 2014 annual pension savings in Armenia will make $100-150 million, Finance Minister said.
According to the government’s forecasts, the savings will total $800 million during the first five years of operation of a new pension system, Davit Sargsyan said.
According to the approved order, pension funds will be able to place 40 percent of the managed funds in foreign assets and 60 percent - in Armenia.
“This is a natural insurance against currency fluctuations,” deputy chairman of the Central Bank Nerses Yeritsyan assured.
The Armenian government has recently faced a rising tide of public discontent with the introduction of mandatory pension system.