ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտում նոյեմբերի 22-ին կայացել է հայ-ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքային խմբի  հետ հանդիպումը։ Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը, պատվիրակության կազմում էին արտգործնախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը եւ ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը։
Հիշեցնենք,պատվիրակությունն ԱՄՆ  էր մեկնել հայ-ամերիկյան տնտեսական հարցերով միջկառավարական աշխատանքային խմբի 22-րդ նիստին մասնակցելու, հայտնում է Պետդեպի կայքը։
Կողմերը խորհրդակցություններ են անցկացրել՝ նվիրված տնտեսական կապերի խորացման մեխանիզմների, առեւտրի եւ ներդրումների ընդլայնման, շուկայական բարեփոխումների առաջխաղացման հարցերին: Հայաստանը եւ ԱՄՆ-ն ողջունում են 180 միլիոն դոլարի նոր ներդրումները Հայաստանի հիդրոէներգետիկական հատվածում` ամերիկյան  «Contour Global» ընկերության կողմից: Այդ ներդրումները, որոնք մասնակի  կֆիանսավորվեն ԱՄՆ-ի մասնավոր արտասահմանյան ներդրումների կորպորացիայի կողմից, Հայաստանի պատմության մեջ ամերիկյան ամենախոշոր մասնավոր եւ ԱՄՆ-ի առաջին ներդրումն են Հայաստանի էներգետիկական հատվածում:
Երկխոսության մասնակիցները քննարկել են երկու երկրների կողմից վիզաների ազատականացման գործընթացի մեկնարկը` ամերիկացի զբոսաշրջիկների համար առանց վիզայի ռեժիմ եւ հայերի համար տասնամյա բազմակի վիզաներ ձեռք բերելու համար, որը կնպաստի երկկողմ առեւտրի եւ ներդրումների  աճին: ԱՄՆ-ն նաեւ ողջունել է Հայաստանում քաղաքացիական ավիացիայի ազատականացմանն ուղղված բարեփոխումները:
ԱՄՆ-ն ընդգծել է, որ Հայաստանն ընտրվել էր որպես 20 նպատակային երկրներից մեկը` գիտության, տեխնոլոգիայի, ինովացիաների եւ համագործակցության ոլորտներում ԱՄՆ-ի միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) նախագծերի համար:  Այդ նախաձեռնության շրջանակում երկու երկրները համաձայնել էին ջանքեր գործադրել նաեւ էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի եւ ջրի բնագավառներում:
ԱՄՆ-ի կառավարությունը ներկայացնում էին Եվրոպայի եւ Ասիայի հարցերով ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ  Էրիկ Ռուբինը, USAID-ի ադմինիստրատորի օգնական Փեյջ Ալեքսանդրը եւ Եվրոպայի օգնության համակարգող Դենիել Ռոզենբլյումը: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Ջոն Հեֆերնը եւ Հայաստանում USAID-ի գրասենյակի տնօրեն Քերեն Հիլյարդը:

The 22nd U.S.–Armenia Joint Economic Task Force (USATF) was held in Washington on Friday.
On November 22, the U.S. Department of State welcomed Armenian Minister of Finance Davit Sargsyan and his delegation, including Deputy Minister of Foreign Affairs Ashot Hovakimian and Armenian Ambassador to the United States Tatoul Markarian
Both sides held discussions on mechanisms to deepen economic ties, increase trade and investment, and advance market reforms, says the statement issued by State Department.
Armenia and the United States welcomed the new $180 million investment in Armenia’s hydropower sector by the U.S. company Contour Global.
This investment, which is expected to be partially financed by the U.S. Overseas Private Investment Corporation, represents the largest U.S. private investment in Armenia’s history and the first U.S. investment in Armenia’s critical energy sector. Participants discussed the bilateral launch of a visa liberalization process with the goal of achieving a visa-free regime for American travelers and ten-year multiple entry visas for Armenians, leading to increased bilateral trade and investment. The United States also encouraged implementation of Armenia’s civil aviation liberalization reforms.
The United States highlighted Armenia’s selection as one of 20 focus countries for the U.S. Agency for International Development's (USAID) Science, Technology, Innovation, and Partnerships. Through this initiative, both countries have agreed to undertake a signature effort in the areas of clean energy and water.
The U.S. Government was represented by Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Eric Rubin, USAID Assistant Administrator Paige Alexander, and Coordinator of Assistance for Europe Daniel Rosenblum. The U.S. Ambassador to the Republic of Armenia John A. Heffern and USAID Armenia Mission Director Karen Hilliard also attended.