Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոնաթան Էյսը, Հարավային Կովկասում ՄԹ ռազմական կցորդ Նիք Ուիլքսը եւ դեսպանատան ռազմական գծով պատասխանատու Սերգեյ Միրզոյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին այցելել են Սպիտակ քաղաք: Նրանց ուղեկցում էին ՆԱՏՕ-ի տարածաշրջանակին գրասենյակի ներկայացուցիչ Սվեն Ամունդսենը եւ ՄԹ բանակի կայունացմանն աջակցման միության մասնագետ Անդրեյ Ֆրանկը:
ՄԹ դեսպանատան փոխանցմամբ, պատվիրակության այցի նպատակն էր այցելել Սպիտակում տեղադրված երկրաշարժի զոհերի հիշատակի հուշարձանը եւ հարգանքի տուրք մատուցել 25 տարի առաջ տեղի ունեցած աղետի զոհերին:
«Ես տարածաշրջանում աշխատում եմ ընդամենը 3 ամիս եւ արդեն հասցրել եմ լինել Հայաստանի մի քանի վայրերում՝ մասնավորապես Գյումրիում: Տեսնելով այնտեղ՝ երկրաշարժից ամողջովին չվերականգնված վիճակը հասկանում եմ, որ դեռ գործ կա անելու աղետի գոտին վերականգնելու համար»,- ասել է Նիք Ուիլքսը տեղական լրատվամիջոցին տրված հարցազրույցում:
Պատվիրակությունը հուշարձան է այցելել Սպիտակի քաղաքապետ Գագիկ Սահակյանի հետ միասին, իսկ առանձին հանդիպման ժամանակ դեսպան Ջոնաթան Էյվսը խոստացել է կրկին վերադառնալ Սպիտակ՝ քննարկելու համար այս քաղաքի հետ հետագա հնարավոր համագործակցությունը:

Посол Соединенного Королевства в Армении Джонатан Эйвс, военный атташе Соединенного Королевства на Южном Кавказе Ник Уилкс и ответственный посольства по военной линии Сергей Мирзоян 4 декабря посетили город Спитак. Их сопровождали представитель регионального офиса НАТО Свен Амундсен и специалист союза по содействию стабилизации армии Соединенного Королевства Андрей Франк.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в посольстве Великобритании, целью визита делегации было посетить памятник жертвам землетрясения и отдать дань уважения жертвам стихийного бедствия, произошедшего 25 лет назад.
«Я работаю в регионе всего 3 месяца, однако уже успел побывать в нескольких местах Армении, в частности, в Гюмри. Понимаю, что пока еще многое надо сделать для восстановления зоны бедствия», - отметил Ник Уилкс в интервью местному СМИ.
Делегация посетила памятник вместе с мэром города Спитак Гагиком Саакяном, а в ходе отдельной встречи посол Джонатан Эйвс пообещал вернуться в Спитак для обсуждения дальнейшего возможного сотрудничества с городом.