Երեւանում կկայանա «Պատուհան դեպի աշխարհ» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը կբացվի հունվարի 15-ին «Թեքեյան կենտրոն» հիմնադրամիի շենքում:
Ինչպես NEWS.am-ին է հաղորդել Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության մամուլի ծառայության ղեկավար Լիանա Ազոյանը, ցուցահանդեսին կներկայացվեն 87 լուսանկարներ՝ PhotoPodium.com ինտերնետ-ռեսուրսի 41 հեղինակների:
Միջազգային ցուցահանդեսի նպատակն է ծանոթացնել Երեւանի բնակիչներին ու հյուրերին Հայաստանի, Ավստրալիայի, Գերմանիայի, Վրաստանի, Նիդերլանդների, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ուկրաինայի լուսանկարիչների արվեստին:

YEREVAN. – An international photo exhibition, entitled “Window to the World,” will kick off Wednesday in Armenia’s capital city Yerevan.
Liana Azoyan, Head of Press Service of the Russian Cooperation representation in Armenia, told Armenian News-NEWS.am that 87 photographs taken by 41 photographers from PhotoPodium.com Internet resource will be featured at the event.
The objective of the exhibition is to acquaint Yerevan residents and guests with the art of the photographers from Armenia, Australia, Germany, Georgia, the Netherlands, Russia, the USA, and Ukraine
The international exhibition is held with the support of the Russian Cooperation representation in Armenia.