Շանթ Հարությունյանի կինն ու որդին այսօր` հունվարի 14-ին, այցելել են «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» գտնվող Շանթ Հարությունյանին, որը նրանց միջոցով գրավոր կոչ է փոխանցել իր կողմնակիցներին, որը օրերս կհրապարակվի: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Շահեն Հարությունյանը` նշելով, որ երջանիկ է հորը տեսնելու համար:
«Ճիշտ է` հացադուլից հետո մի քիչ հյուծվել էր, նիհարել էր, բայց որ մեզ տեսավ, ուրախացավ: Տրամադրությունը նորմալ էր: Ինքը նույն համոզմունքներին է մնացել, որ պետք է հեղափոխություն անել»,- ասաց Շահենը:
Շանթ Հարությունյանը ընտանիքին ասել է, որ գոհ է քրեակատարողական հիմնարկի պայմաններից. «Պապան ասաց, որ սկզբում ցուրտ էր, բայց հիմա արդեն շոգ է, այսինքն հիմա ամեն ինչ արդեն լավ է, գանգատներ չունի, հիվանդանոցի անձնակազմից էլ է գոհ»:
Շահենը համոզված է, որ տեսակցությունների արգելքը հանելն արդեն իսկ հաղթանակ է. «Իմ տրամադրությունը շատ-շատ բարձր է: Հիմա մեր պայքարն իր արդյունքը տվեց: Այս տեսակցությունը մեր պայքարի պտուղն ա»: Շահենն ու մայրը մոտ 5 ժամ մնացել են Շանթ Հարությունյանի մոտ:
Հիշեցնենք, որ «Ազգային միացյալ նախաձեռնության» ղեկավար Շանթ Հարությունյանը, նոյեմբերի 5-ին, իր մոտ հարյուր աջակիցների հետ Գայ Ֆոքսի դիմակներով «Անոնիմուսների երթ» էր սկսել դեպի նախագահի նստավայր։ Սակայն ոստիկանները Մաշտոցի պողոտայում կասեցրել էին երթը, տեղի էին ունեցել բախումներ, հնչել էին պայթյուններ, ոստիկանները բերման էին ենթարկել 38 ակտիվիստների, այդ թվում՝ Շանթ Հարությունյանին եւ նրա որդուն։ Ոստիկանությունը ձերբակալել էր 20 հոգու, որոնցից 6-ին կալանավորել էին եւ առաջադրել մեղադրանք: Շանթ Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով («Իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնությունը»): Նրա փաստաբանը նշել է, որ ըստ Շանթ Հարությունյանի, իրեն մեղադրում են քաղաքացիական հագուստով ոստիկանի հարվածելու մեջ:

YEREVAN. – The son and wife of United National Initiative leader and activist Shant Harutyunyan visited him in prison hospital on Tuesday.
Shahen Harutyunyan, the son of arrested activist, told Armenian News-NEWS.am that his father delivered a call that would be voiced in the coming days.
“He was weak after a hunger strike, but was happy to see us. He is still convinced that a revolution is necessary,” Shahen said.
The son of arrested leader is confident that lifting the visiting ban is a victory.
“Our struggle yielded results. Today’s visit was a result of our struggle,” he emphasized.
The United National Initiative leader and activist Shant Harutyunyan who heads a nationalist party announced about starting a revolution, on November 5, 2013. He and his around dozen supporters wearing Guy Fawkes “Anonymous masks” started a march toward the Presidential Palace, but the police had stopped the march.
As a result, there was a scuffle, and the police detained 38 activists, including Harutyunyan and his son. Subsequently, 20 of them, including Harutyunyan, were arrested, charges were laid against six of them and, consequently, they were incarcerated. As a result of the melee, sixteen people, including police officers and the Armenian News-NEWS.am reporter, were injured.
Shant Harutyunyan was charged with violence against a representative—i.e., the police—of the authorities, and on January 10, he ended a seventeen-day hunger strike.