Լոս Անջելեսի Քաղաքային խորհուրդը միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը որպես անկախ եւ ինքնիշխան պետություն ճանաչելու մասին բանաձեւը։
ԼՂՀ ԱԳՆ-ն ներկայացրել է բանաձեւի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը․
«ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ մեզ համար պատվաբեր է ճանաչել անկախ եւ ինքնիշխան Արցախի Հանրպետության կենսունակությունը, ինչպես նաեւ
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունը հազարամյակների փառահեղ պատմություն ունի եւ իր նվիրական տեղն է զբաղեցնում հայ ժողովրդի պատմության եւ մշակույթի մեջ, ինչպես նաեւ
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն իր անկախությունը հռչակեց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ին` երկար պայքարից հետո, որը որոշակի առումներով շարունակվում է ցայսօր, եւ նրա ինքնորոշման տեւական պահանջը ոգեշնչեց տարածաշրջանում ապրող բազմաթիվ ժողովուրդների եւ նախկին Խորհրդային Միության փլուզման խթաններից մեկը հանդիսացավ, ինչպես նաեւ
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում Արցախի Հանրպետության ժողովուրդը հաստատակամություն եւ տոկունություն ցուցաբերեց պատերազմի, կոտորածների, տնտեսական զրկանքների եւ այլ հսկայական դժվարությունների հանդեպ, ինչպես նաեւ
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ Արցախի Հանրպետությունն ավելի քան քսան տարի արդար եւ հավատարիմ է մնում իր քաղաքացիներին՝ պահպանելով իր անկախությունը, եւ, միաժամանակ, ջանքեր է գործադրում՝ փոփոխելու եւ կայունացնելու Կովկասյան տարածաշրջանը եւ անցկացնում է ազատ ու անկախ ընտրություններ եւ հանրաքվեներ, որոնք համընդհանուր կերպով ճանաչվել են օրինակելի տարածաշրջանի համար, ինչպես նաեւ
ՀԱՇՎԻ ԱՌՆԵԼՈՎ, որ 2012 թ. ապրիլի 24-ին Լոս Անջելեսը բարեկամական հարաբերություններ է հաստատել Արցախի Հանրպետության Շուշի քաղաքի հետ,
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ այս բանաձեւի ընդունմամբ Լոս Անջելեսն իր հարգանքն է արտահայտում Արցախի Հանրապետության ու նրա քաղաքացիների հանդեպ եւ արժանին է մատուցում Արցախի Հանրապետության ժողովրդի կողմից ծայրահեղ դժվարությունների նկատմամբ ցուցաբերված զոհողություններին, նվիրվածությանն ու վճռականությանը, ինչպես նաեւ
ԱՅՆՈՒՀԵՏԵՎ ՈՐՈՇԵՑԻՆՔ, որ Լոս Անջելեսը մաղթում է Արցախի Հանրապետությանն ու նրա քաղաքացիներին խաղաղություն, բարգավաճում եւ շարունակական հաջողություններ ու կոչ է անում միջազգային հանրությանն ըստ արժանվույն ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը` որպես ազատ, անկախ եւ ինքնիշխան պետություն»:

Городской совет Лос-Анджелеса Соединенных Штатов Америки единогласно принял резолюцию о признании Нагорно-Карабахской Республики (Арцах) в качестве независимого и суверенного государства. Представляем текст резолюции:
«Принимая во внимание, что мы считаем за честь признание жизнеспособности независимой и суверенной Республики Арцах, а также принимая во внимание, что Республика Арцах имеет долгую и славную тысячелетнюю историю и занимает почетное место в истории и культуре армянского народа
Принимая во внимание, что Республика Арцах провозгласила свою независимость 10 декабря 1991 года после длительной борьбы, которая в некотором отношении продолжается до сегодняшнего дня, и ее настойчивое требование самоопределения вдохновило многие народы в регионе и стало одним из катализаторов распада бывшего Советского Союза, а также принимая во внимание, что в течение последних двух десятилетий народ Республики Арцах проявлял стойкость и непоколебимость перед лицом войны, резни, экономических лишений и других колоссальных трудностей, а также
Принимая во внимание, что Республика Арцах на протяжении более двадцати лет остается верной и преданной своим гражданам, сохраняя независимость, одновременно прилагает усилия по изменению и стабилизации Кавказского региона, и проводит свободные и справедливые выборы и референдумы, которые общепризнанны в качестве модели для всего региона, а также
Принимая во внимание, что 24 апреля 2012 года город Лос-Анджелес установил дружественные отношения с городом Шуши Республики Арцах,
Постановляем, что принимая эту резолюцию, город Лос-Анджелес выражает свое уважение Республике Арцах и ее гражданам, и отдает должное принесенным народом Республики Арцах жертвам и продемонстрированным им преданности и решимости перед лицом тяжелых невзгод, а также
Постановляем, что город Лос-Анджелес желает Республике Арцах и ее гражданам мира, процветания и успеха, и призывает мировое сообщество должным образом признать Республику Арцах в качестве свободного, независимого и суверенного государства.