Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 5-ին այցելել է մայրաքաղաքում գործող տեքստիլ, կարի, գորգի եւ  բրդի մշակման արտադրամասեր եւ ծանոթացել նրանց աշխատանքներին:
Երկրի ղեկավարը նաեւ այցելել է թեթեւ արդյունաբերության մի շարք նոր բացվելիք արտադրամասեր եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման կենտրոն: Նախագահը կարեւորել է արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի  եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը՝ նշելով, որ այդ ուղղություններն ունեն լուրջ հեռանկար եւ հնարավորություն են տալիս դուրս գալ միջազգային շուկա մրցունակ արտադրանքով` միաժամանակ ապահովելով նոր աշխատատեղեր մայրաքաղաքում:
Բակո Սահակյանը կոնկրետ հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին` աշխատանքները պատշաճ մակարդակով իրականացնելու ուղղությամբ:
Նախագահին ուղեկցում էին ԱԺ խոսնակ Աշոտ Ղուլյանը, փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

STEPANAKERT. – Nagorno-Karabakh Republic (NKR) President Bako Sahakyan on Wednesday visited the textile, sewing, carpet, and wool processing workshops in capital city Stepanakert, and got acquainted with their activities.
Sahakyan also visited several new light industry workshops, and the information technology (IT) development center to be put into operation soon, informs the Central Information Department of the Office of the NKR President.
The President underscored the development of various branches of industry and the IT, noting that these directions had a serious potential and they enabled to enter the international market with competitive products, at the same time creating new jobs in the capital city.
Sahakyan also gave precise instructions to the heads of the respective agencies, for the proper implementation of the activities.
The NKR President was accompanied by National Assembly speaker Ashot Ghulyan, Deputy PM Arthur Aghabekyan, and several other officials.