ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը նամակով դիմել է տարբեր երկրների խորհրդարանական գործընկերներին Աղդամի իրադարձությունների (Խոջալուի սադրանքի)  22-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ Արտակ Զաքարյանը կոչ է արել նրանց չտրվել ադրբեջանական պրոպագանդայի պարզունակ հնարքներին, որոնք կարելի է որակել որպես Ադրբեջանի պետական հովանավորչությամբ կառավարվող եւ դրանից  սնվող   հակահայկական ռասիզմ, քսենոֆոբիա եւ ատելության քարոզչություն:
Իր նամակում Զաքարյանը նշել է, որ թեեւ շուրջ 22 տարի է անցել Աղդամի դաժան իրադարձություններից, պաշտոնական Բաքուն միջազգային բոլոր հարթակներում զբաղված է միայն պատմական փաստերի խեղաթյուրմամբ ու հակահայկական հիստերիայի հրահրմամբ` նպատակ ունենալով սեփական մեղքը բարդել ղարաբաղյան կողմի վրա:
Անդրադառնալով խոջալվեցիների սպանության  ադրբեջանական ներքաղաքական գործոններին, Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է բազմիցս նշված իրողությունը, ըստ որի, Ադրբեջանի ազգային ճակատի ընդդիմադիր ուժերը, 1992 թվականին  սեփական ժողովրդի կոտորածը կազմակերպելով, նպատակ էին հետապնդում տապալել նախագահ Այազ Մութալիբովի իշխանությունը, ինչի մասին անձամբ վկայել է հենց ինքը` Մութալիբովը, 1992 թվականին ռուսական «Նեզավիսեմայա գազետա» օրաթերթում:
Կոչ անելով ավելի համապարփակ կերպով ծանոթանալ ինչպես վերոնշյալ, այնպես էլ առկա բազմաթիվ այլ փաստավավերագրական նյութերին, ժամանակին այդ սարսափելի իրադարձություններին ականատես եղած լրագրողների ու հետազոտողների վկայություններին` Զաքարյանը հույս է հայտնել ստանալ տարբեր երկրների խորհրդարանական գործընկերների աջակցությունը`պատմական իրողությունների սրբապիղծ խեղաթյուրման եւ Ադրբեջանի հակահայկական կեղծ հնարքներին դեմ պայքարի գործում:

Председатель постоянной комиссии парламента Армении по внешним связям Артак Закарян обратился с письмом к парламентариям разных стран в связи с 22-летней годовщиной Агдамских событий (Ходжалинская провокация).
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента Армении, Закарян призвал коллег не поддаваться на примитивные уловки официальной азербайджанской пропаганды и на проявления антиармянского расизма и ксенофобии.
Хотя со времени жестоких событий Агдама прошло уже 22 года, официальный Баку занят лишь искажением исторических фактов и разжиганием антиармянской истерии, желая свалить собственную вину на азербайджанскую сторону, подчеркнул Закарян.  Он напомнил не раз указывавшийся факт: оппозиция Азербайджанского народного фронта, устроив погром собственного народа в 1992 году, хотела свергнуть власть Аяза Муталибова, о чем заявил и сам Муталибов в российской «Независимой газете» в том же 1992 году.
Призвав подробно ознакомиться как с этими, так и со многими другими документальными материалами, свидетельствами журналистов и исследователей, ставших в свое время свидетелями этих страшных событий, Закарян выразил надежду на поддержку коллег-парламентариев в борьбе с подобными беспринципными искажениями.