Արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը ցավում է Ռուսաստանի որոշման կապակցությամբ Ուկրաինայում Զինված ուժեր գործադրել: «Ես կոչ եմ անում Ռուսաստանի Դաշնությանը զորքեր չուղարկել, այլ առաջ քաշել իր գաղափարները խաղա միջոցներով: Ուժերի հնարավոր ցանկացած տեղափոխում, գործողություն կամ տեղակայում պետք է տեղի ունենա միջազգային իրավունքին ու պարտավորություններին համապատասխան, մասնավորապես  ՄԱԿ Կանոնակարգ եւ ԵԱՀԿ Եզրափակիչ ակտի, 1994թ.-ի Բուդապեշտյան հուշագրի համաձայն, ինչպես նաեւ երկկողմանի պայմանագրերի համաձայն, ինչպես օրինակ Սեւծովյան նավատորմի տեղաբաշխումը կարգավորող համաձայնագիրը»,- ասվում է Էշթոնի հայտարարության մեջ:
Նա նաեւ կոչ է արել կողմերին երկխոսության ճանապարհով մեղմել լարվածությունը՝ լիովին համապատասխանելով Ուկրաինայի օրենքներին ու միջազգային իրավունքին: «Ուկրաինայի միասնականությունը, ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվեն միշտ ու բոլորի կողմից: Այս սկզբունքների խախտումն անընդունելի է: Անհրաժեշտ է պահպանել զսպվածություն ու պատասխանատվության զգացումը: Բարձր եմ գնահատում Ուկրաինայի անցումային կառավարության հավասարակշռված արձագանքը Ղրիմի Ինքնավար Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձություններին վերջին մի քանի օրվա ընթացքում: Արտաքին գործերի խորհրդի արտահերթ նիստը տեղի կունենա երկուշաբթի՝ այս իրադարձությունների կապակցությամբ ԵՄ պատասխանը քննարկելու համար: Այնուհետ ես հանդիպում կունենամ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: Ես մարտի 6-ին Կիեւ կմեկնեմ, որպեսզի հարցերը լուծեմ բոլոր հետաքրքրված կողմերի հետ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Верховный представитель ЕС по вопросам внешней политики и политики безопасности Кэтрин Эштон сожалеет о решении России об использовании Вооруженных сил в Украине. «Я призываю Российскую Федерацию не посылать войска, а продвигать свои взгляды с помощью мирных средств. Любое возможное перемещение, действие и дислокация сил должны быть в соответствии с международным  правом и обязательствами, в частности, в соответствии с Уставом ООН и Заключительным  актом ОБСЕ, Будапештским меморандумом 1994 года, а также двусторонними договорами, такими как договор регулирующий дислокацию Черноморского флота»,- говорится в заявлении Эштон.
Она также призвала стороны уменьшить напряжение путем диалога, в полном соответствии с законами Украины и международным правом.  «Единство, суверенитет и территориальная целостность Украины должны соблюдаться во все времена и всеми сторонами. Любое нарушение этих принципов является неприемлемым. Больше, чем когда-либо необходимы сдержанность и чувство ответственности. Я высоко оцениваю сбалансированную реакцию со стороны переходного правительства Украины по отношению к тревожным событиям в Автономной Республике Крым на протяжении последних нескольких дней. Внеочередное заседание Совета по иностранным делам состоится в понедельник для обсуждения ответа ЕС на эти события. После этого я проведу встречу с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым. Я также поеду в Киев 6 марта, чтобы решить вопросы со всеми заинтересованными сторонами», - говорится в заявлении.