Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն իրանական Սպահան քաղաքի Նոր Ջուղա շրջանում այցելել է հայկական Սուրբ Փրկիչ տաճարը: Այդ մասին գրում է «Asbarez» թերթը:
Էշթոնն իրանական պաշտոնական անձանց ու հայ համայնքի առաջնորդների ուղեկցությամբ այցելել է 350-ամյա Սուրբ Ամենափրկիչ վանք, որտեղ «Կոմիտաս» եկեղեցական երգչախումբը հատվածներ է կատարել Աստվածային պատարագից: Հայ առաքելական եկեղեցու Սպահանի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Բաբկեն Չարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, միեւնույն ժամանակ ՄԻԵԴ-ի հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ որոշումը ցավալի են անվանել:
Առաջնորդն Էշթոնին է ներկայացրել Իրանի հայ համայնքը: Նա Իրանն անվանել է գոյակցության եւ հանդուրժողականության երկիր, որտեղ հայերն իրենց մահմեդական եղբայրների եւ քույրերի հետ միասին ապրում են ավելի քան 400 տարի սիրո ու հարգանքի պայմաններում: Նա բարձր է գնահատել իրանական իշխանությունների աջակցությունը հայկական եկեղեցիների եւ մշակութային արժեքների պահպանության գործում, հիշեցրել է նաեւ, որ մի քանի տարի առաջ հարեւան Ադրբեջանը կործանել էր Հին Ջուղայում գտնվող հայկական հնագույն խաչքարերը՝ իրականացնելով մշակութային ցեղասպանություն: Թեմական առաջնորդը հույս է հայտնել, որ Եվրախորհրդարանը կդատապարտի վանդալիզմը՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու համար: Քեթրին Էշթոնը վստահեցրել է, որ նա կշարունակի պաշտպանել մարդու իրավունքները:
Ավելի ուշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այցելել են վանքին կից գտնվող թանգարան, որտեղ ԵՄ գերագույն ներկայացուցչին ներկայացվել են հնագույն եկեղեցական ցուցանմուշներ, այդ թվում նաեւ նկարազարդված ձեռագիր մատյաններ, նկարներ եւ Իրանում ու ողջ Մերձավոր Արեւելքում առաջին տպագիր սարքը: Էշթոնը թանգարանում ծանոթացել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության պատմությանը, Իրանի եւ ողջ աշխարհի հայերի համար ունեցած հետեւանքներին: Նա իր գրառումն է թողել թանգարանի հուշամատյանում:

Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон посетила армянский собор Святого Спасителя в районе Новая Джульфа иранского города Исфахан. Об этом пишет газета «Asbarez».
Эштон в сопровождении официальных лиц Ирана и лидеров армянской общины посетила 350-летний монастырь Сурб Аменапркич, где церковный хор «Комитас» исполнил отрывки из Божественной литургии. Предстоятель Исфаханской епархии Армянской апостольской церкви, епископ Бабкен Чарян выразил благодарность Европейскому Союзу за признание Геноцида армян, в то же время назвав прискорбным решение Европейского суда по правам человека относительно отрицания геноцида.
Предстоятель представил Эштон армянскую общину Ирана. Он назвал Иран страной сосуществования и терпимости, где армяне живут 400 лет вместе со своими мусульманскими братьями и сестрами с уважением и любовью. Он высоко оценил поддержку иранских властей в сохранении армянских церквей и культурных ценностей, а также напомнил, что несколько лет назад соседний Азербайджан разрушил древние армянские хачкары в Старой Джульфе, совершив культурный геноцид. Предстоятель выразил надежду на то, что Европейский парламент осудит вандализм, чтобы предотвратить повторение подобных актов геноцида в других местах в будущем. Кэтрин Эштон заверила, что она продолжит защищать права человека.
Высокопоставленные лица позже посетили прилегающий к монастырю музей, где Верховному представителю ЕС были представлены некоторые из старейших церковных артефактов, в том числе иллюстрированные рукописи, картины и самый первый печатный станок в Иране и на всем Ближнем Востоке. Эштон также ознакомилась с историей Геноцида армян в музее и его последствиями для армянской общины в Иране и во всем мире. Она оставила запись в гостевой книге музея.