Արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով ԵՄ գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն իրանական Սպահան քաղաքի Նոր Ջուղա շրջանում այցելել է հայկական Սուրբ Փրկիչ տաճարը: Այդ մասին գրում է «Asbarez» թերթը:
Էշթոնն իրանական պաշտոնական անձանց ու հայ համայնքի առաջնորդների ուղեկցությամբ այցելել է 350-ամյա Սուրբ Ամենափրկիչ վանք, որտեղ «Կոմիտաս» եկեղեցական երգչախումբը հատվածներ է կատարել Աստվածային պատարագից: Հայ առաքելական եկեղեցու Սպահանի թեմի առաջնորդ եպիսկոպոս Բաբկեն Չարյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, միեւնույն ժամանակ ՄԻԵԴ-ի հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ որոշումը ցավալի են անվանել:
Առաջնորդն Էշթոնին է ներկայացրել Իրանի հայ համայնքը: Նա Իրանն անվանել է գոյակցության եւ հանդուրժողականության երկիր, որտեղ հայերն իրենց մահմեդական եղբայրների եւ քույրերի հետ միասին ապրում են ավելի քան 400 տարի սիրո ու հարգանքի պայմաններում: Նա բարձր է գնահատել իրանական իշխանությունների աջակցությունը հայկական եկեղեցիների եւ մշակութային արժեքների պահպանության գործում, հիշեցրել է նաեւ, որ մի քանի տարի առաջ հարեւան Ադրբեջանը կործանել էր Հին Ջուղայում գտնվող հայկական հնագույն խաչքարերը՝ իրականացնելով մշակութային ցեղասպանություն: Թեմական առաջնորդը հույս է հայտնել, որ Եվրախորհրդարանը կդատապարտի վանդալիզմը՝ ապագայում նման գործողությունները կանխելու համար: Քեթրին Էշթոնը վստահեցրել է, որ նա կշարունակի պաշտպանել մարդու իրավունքները:
Ավելի ուշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն այցելել են վանքին կից գտնվող թանգարան, որտեղ ԵՄ գերագույն ներկայացուցչին ներկայացվել են հնագույն եկեղեցական ցուցանմուշներ, այդ թվում նաեւ նկարազարդված ձեռագիր մատյաններ, նկարներ եւ Իրանում ու ողջ Մերձավոր Արեւելքում առաջին տպագիր սարքը: Էշթոնը թանգարանում ծանոթացել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության պատմությանը, Իրանի եւ ողջ աշխարհի հայերի համար ունեցած հետեւանքներին: Նա իր գրառումն է թողել թանգարանի հուշամատյանում:

Ashton, accompanied by Iranian officials and Armenian community leaders, visited the 350-year-old Surp Amenaprkitch Monastery, where the church’s Komitas Choir performed excerpts of Divine Liturgy.
Primate of the Armenian Diocese of Isfahan, Bishop Papken Charian, expressed gratitude to the European Union for recognizing the Armenian Genocide while at the same time lamenting the European Court of Human Rights’ (ECtHR) ruling on the denial of the genocide.
The Primate introduced High Representative Ashton to the vibrant Armenian community in Iran. He presented Iran as a country of coexistence and tolerance, where Armenians have lived for 400 years alongside their Muslim brothers and sisters with respect and love.
He praised the support of Iranian authorities toward the maintenance of Armenian churches and cultural values, and reminded that a few years ago neighboring Azerbaijan demolished ancient Armenian cross-stones in Old Julfa, in an act of cultural genocide.
The Primate voiced hope that the European Parliament will condemn the vandalism to prevent the reoccurrence of such acts of genocide elsewhere in the future. Catherine Ashton assured she would pursue the protection of human rights and the concerns presented by the Primate.
The officials later visited the Monastery’s adjacent museum, where High Representative Ashton was introduced to some of the church’s oldest artifacts, including illuminated manuscripts, paintings, and the very first printing press to operate in Iran and the wider Middle East.
Ashton was also presented with a history of the Armenian Genocide at the museum, and its bearings on the Armenian community in Iran and worldwide.