Google-ը ձեռք է բերել արեւային մարտկոցներով աշխատող անօդաչու թռչող սարքեր արտադրող Titan Aerospace ընկերությունը, հայտնում է The Financial Times-ը: Գործարքի շնորհիվ Google-ը հույս ունի համացանցը հասանելի դարձնել զարգացող երկրներում, որտեղ այն այդքան էլ տարածված չէ, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Titan Aerospace-ը պետք է լրացնի  Google –ի սեփական նախագիծը`Project Loon –ը, որի շրջանակում ամերիկյան ձեռնարկությունը ստեղծում է օդապարիկների համակարգ` Երկրի հեռավոր կետերում բնակիչներին ինտերնետ-ազդանշան տրամադրելու համար:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Նյու Մեքսիկոյում տեղակայված Titan Aerospace թիմը ցանկացել էր ձեռք բերել Facebook-ը, սակայն դրա փոխարեն վերջինս պայմանավորվել էր 20 միլիոն դոլարով գնել բրիտանական Ascenta-ն, որը մասնագիտացած է տիեզերանավերի տեխնոլոգիաների ոլորտում:

Интернет-корпорация Google приобрела компанию Titan Aerospace, специализирующуюся на разработке беспилотников, работающих от солнечной энергии, сообщает The Financial Times. Благодаря сделке Google рассчитывает обеспечить доступом в интернет развивающиеся страны, где услуга недостаточно распространена, сообщает ИТАР-ТАСС
Titan Aerospace должен дополнить собственный проект Google - Project Loon в рамках которого американская корпорация создает систему воздушных шаров для возможности предоставления интернет-сигнала жителям удаленных районов Земли.
Ранее сообщалось, что команду Titan Aerospace, которая базируется в Нью-Мексико, хотела приобрести Facebook, но вместо этого крупнейшая социальная сеть договорилась о покупке британского стартапа Ascenta, специализирующейся на аэрокосмических технологиях, за 20 млн долларов.