Եվրասիական բանկի հետազոտության համաձայն՝ Ղրղըզստանի յուրաքանչյուր 5-րդ բնակիչ՝ ավելի քան մեկ մլն մարդ, ներկայումս աշխատում է արտասահմանում, հիմնականում ռուսաստանում, հաղորդում է տեղական Akipress գործակալությունը:  Նախորդ տարի նրանք հայրենիք են ուղարկել ավելի քան 2 մլրդ դոլար, ինչը կազմում է այդ երկրի ՀՆԱ 31 տոկոսը:
Ներգաղթյալների դրամական փոխանցումները ծածկում են վերջին 10 տարիներին երկրի առեւտրային դեֆիցիտի 50-75 տոկոսը: Միաժամանակ, նշվում է, որ տղամարդկանց բացակայության պայմաններում, Ղրղըզստանում գյուղատնտեսությունը վերածվել է կանացի գործունեության:

Согласно исследованиям Евразийского банка, пятая часть жителей Кыргызстана - свыше миллиона человек - в настоящее время работают за рубежом, по большей части, в России, сообщает местное информационное агентство Akipress. В прошлом году они перевели на родину свыше 2 миллиардов долларов, что составляет 31 процент валового внутреннего продукта страны.
Это один из наивысших показателей в мире. К тому же, денежные переводы мигрантов покрывают от 50 до 75 процентов торгового дефицита страны на протяжении последнего десятилетия. В то же время отмечается, что отсутствие дома мужчин превратило сельское хозяйство Киргизстана фактически в женское дело.