Ապրիլի 18-ին ՌԴ Պետդուման Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոցների առկայության պայմաններում երկխոսության վերականգնման անհնարինության մասին ԵԽԽՎ-ի մակարդակով հայտարարություն կքննարկի: Նախաձեռնության անմիջական դրդապատճառը Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի վերջին նստաշրջանի ընթացքում Ռուսաստանի` Ղրիմի միակցման առնչությամբ ընդունված բանաձեւն է:
«Պատժամիջոցների առկայության եւ Ռուսաստանի հանդեպ խտրականության դրսեւորման պայմաններում «երկխոսության վերականգնման» վերաբերյալ բոլոր առաջարկություններն անընդունելի են: ԵԽԽՎ-ում պետք  է հասկանան, որ միայն Ռուսաստանի` այդ կազմակերպության գործունեությանը կառուցողական մասնակցության շնորհիվ այն կարող է իր` միջխորհրդարանական համագործակցության` համահավասարության, իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների հարգման գաղափարների առաջքաշման համաեվրոպական կենտրոնի դերակատարումն ապահովել: Ցանկացած այլ ճանապարհ քաղաքական փակուղի է տանում»,- ՌԻԱ-Նովոստիի վկաչակոչմամբ, ասվում է հայտարարության տեքստում:
Պետդուման նաեւ բացարձակ անհամաձայնություն է հայտնում Ռուսաստանի հանդեպ` ապրիլի 10-ին ընդունված պատժամիջոցների տեսքով երկակի ստանդարտների եւ խտրականության կիրառման առնչությամբ:
Հիշեցնենք, որ Վեհաժողովը մինչեւ 2014թ. ավարտը ռուսական պատվիրակության անդամներին զրկել է քվեարկելու, ղեկավար մարմինների աշխատանքներին մասնակցելու եւ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու իրավունքից:

Госдума РФ 18 апреля рассмотрит заявление о невозможности возобновления диалога в рамках ПАСЕ, пока в отношении России действуют санкции. Заявление вызвано антироссийской резолюцией, которую приняла Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) на последней сессии в связи с присоединением Крыма к России.
«Всякие предложения о «возобновлении диалога» в условиях санкций и дискриминации России не являются приемлемыми. В ПАСЕ должны осознать, что только на пути конструктивного участия России в деятельности ПАСЕ Ассамблея способна сыграть свою роль общеевропейского органа межпарламентского сотрудничества, продвигающего идеалы равноправия, верховенства права и соблюдения прав человека и основных свобод. Любой другой путь ведет в политический тупик», — говорится в проекте заявления, сообщает «РИА Новости»
Госдума также выражает категорическое несогласие с практикой двойных стандартов и дискриминацией России, выразившихся в принятии 10 апреля санкций. ПАСЕ до конца 2014 года лишила российских парламентариев права голосовать, участвовать в работе руководящих органов Ассамблеи и ее наблюдательных миссий.
В проекте указывается, что непременными условиями полноценной работы России в ПАСЕ являются восстановление в полном объеме полномочий делегации парламента РФ и возможность ее участия в выработке и принятии решений Ассамблеи.