Հայաստանում 2014 թվականի հունվարի 1-ի դրությամբ նախորդ տարվա համեմատությամբ արձանագրված գյուղատնտեսական կենդանիների գլխաքանակի աճը հուսալի նախադրյալներ ստեղծեց այս տարի եւս կենդանական ծագման մթերքների արտադրության ծավալների աճի միտումները պահպանելու համար: Միայն մարտ ամսին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, հանրապետությունում մսի արտադրության ծավալներն աճել են շուրջ 5 %, կաթինը` 6.7 %, իսկ ձվինը` 6.1 % -ով:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հասարակայանության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, թե այս հանգամանքն  իր ազդեցությունն է թողել նաեւ կենդանական ծագման մթերքների ներկրման եւ արտահանման հաշվեկշռի վրա: Այսպես, 2014 թվականի ապրիլի 15-ի դրությամբ, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, հանրապետությունից արտահանված մսի եւ մսամթերքի ծավալներն ավելացել են 144.4 %-ով, իսկ պանրինը` 168.3 %-ով: Գրեթե 160 %-ով ավելացել է նաեւ ձկան եւ ձկնամթերքի արտահանումը: Սրան զուգահեռ, սակայն, մսամթերքի ներկրումը նվազել է 626 տոննայով, իսկ կաթի փոշունը` 207.1 տոննայով:
Ի դեպ, ընթացիկ տարում նկատվող մսի արտադրության ծավալների աճով են պայմանավորված ներկայումս հանրապետության ներքին շուկայում նկատվող մսեղիքի գնանկման միտումները:

Рост в сравнении с прошлым годом поголовья сельскохозяйственных животных в Армении по состоянию на 1 января 2014 года создал надежные предпосылки для сохранения тенденций роста в объемах производства продуктов животного происхождения. Только в марте в сравнении с тем же периодом прошлого года объемы производства мяса в республике возросли примерно на 5%, объемы производства молока – на 6,7%, а яиц – на 6,1%.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства сельского хозяйства Армении, это обстоятельство повлияло и на баланс импорта и экспорта продуктов животного происхождения. Так, по состоянию на 15 апреля 2014 года в сравнении с тем же периодом прошлого года объемы экспорта мяса и мясных продуктов возросли на 144,4%, а объемы экспорта сыра – на 168,3%. Примерно на 160% увеличился также экспорт рыбы и рыбных продуктов.
Параллельно этому импорт мясных продуктов снизился на 626 тонн, а сухого молока – на 207,1 тонны. Кстати, ростом объемов производства мяса в текущем году обусловлены тенденции к снижению цен на внутреннем рынке.