Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի նորանշանակ ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը շատ հեշտ է կայացրել պատգամավորի մանդատից հրաժարվելու որոշումը: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց ինքը՝ Դավիթ Հարությունյանը:
«Առաջարկն ստացել եմ 2-3 օր առաջ ու անմիջապես համաձայնությունս տվել էր: Հեշտ որոշում էր»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե Ազգային ժողովում Դավիթ Հարությունյանը պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահն էր, ինչպես նաեւ ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավարը, իր կարծիքով, ով կարող է փոխարինել իրեն այդ պաշտոններում, նորանշանակ նախարարը պատասխանեց. «Հանձնաժողովի նախագահի հարցը դեռ չենք քննարկել, սակայն համոզված եմ, որ մենք արժանի թեկնածուներ ունենք, որոնք կարող են ինձ փոխարինել»: Հարությունյանը նաեւ հավելեց, որ ըստ օրենքի՝ պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահը կլինի ՀՀԿ խմբակցությունից:
Հարցին՝ իսկ ո՞վ է արժանի ԵԽԽՎ-ում իրեն փոխարինելուն, Դավիթ Հարությունյանը նախընտրեց լռել. «Ասեմ միայն, որ պարտադիր չէ՝ ՀՀԿ-ից լինի»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 18-ին հրամանագիր էր ստորագրել, որով Դավիթ Հարությունյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար:

Необязательно, чтобы руководитель делегации Армении в ПАСЕ был от правящей Республиканской партии Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил новоназначенный министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян.
Давид Арутюнян отметил, что легко принял решение отказаться от депутатского мандата. «Предложение получил два-три дня назад и сразу дал согласие»,– сказал он. В ответ же на вопрос о том, кто же заменит его на должностях председателя парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и руководителя делегации Армении в ПАСЕ, новоназначенный министр сказал: «Мы пока не обсуждали вопрос о председателе комиссии, но я убежден, что у нас есть достойные кандидаты, которые могут меня сменить».
Давид Арутюнян добавил, что, согласно закону, председатель комиссии по государственно-правовым вопросам должен быть от правящей Республиканской партии Армении. Отвечая же на вопрос о том, кто достоин сменить его в ПАСЕ, он всего лишь заявил: «Скажу только, что необязательно, чтобы был от РПА».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, указом президента Армении Сержа Саргсяна министром-руководителем аппарата правительства назначен Давид Арутюнян. Ранее он занимал должность председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Национального собрания республики.