Ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն առաջին պլան է մղվում այն իրավիճակում, եթե դադարում է գործել միջազգային իրավունքն ու քաոսի սպառնալիք է առաջանում, ինչպես որ տեղի ունեցավ Ուկրաինայում: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
«Կա հակադրությունների այսպիսի միասնություն, ինչպես սահմանների անխախտելիություն, պետության տարածքային եւ քաղաքական ամբողջականության անխախտելիություն եւ ազգերի ինքնորոշման իրավունք: Եւ այս հակադրություններն անխախտ են այնքան ժամանակ, քանի դեռ հետեւում են միջազգային իրավունքին, քանի դեռ վրա չի հասել արտակարգ պահը, քանի դեռ պետությունը պետություն է»,- հայտարարել է Պեսկովը «ՏՎՑ» հեռուստաալիքի «Իմանալու իրավունք» հաղորդման եթերում:
«Երբ պետությունը մուտք է գործում միջազգային իրավունքի սահմաններից դուրս մի փուլ, ինչպես որ Ուկրաինայում էր, հակադրությունների միասնությունը փլուզվում է, եւ ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքն առաջին պլան է մղվում, քանի որ մարդիկ այն ժամանակ են հետեւում ինքնապահպանման բնազդին, երբ քաոսի վտանգ կա»,- հավելել է Պեսկովը:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարի խոսքով՝ այս պահին մարդիկ փորձում են իրենց պաշտպանել եւ իրենց հետագա ճակատագրի համար համախմբված որոշումներ են ընդունում: Որպես լրացուցիչ գործոններ կարող են ծառայել պատմական հիշողությունները եւ այլն, հավելել է Պեսկովը, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Право народа на самоопределение выходит на первый план в ситуации, когда перестает действовать международное право и наступает угроза хаоса, как это случилось в Украине. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Есть такое единство противоположностей, как нерушимость границ, нерушимость территориальной и политической целостности государства и право народов на самоопределение. И нерушимы эти противоположности только до тех пор, пока соблюдается международное право, пока не наступает экстремальный момент — некий момент икс, пока государство существует как государство», — заявил Песков в эфире программы «Право знать!» на телеканале ТВЦ.
«Как только государство вступает в фазу за гранью международного права, что произошло в Украине, то есть в фазу вооруженного переворота — это единство противоположностей рушится и на первое место выходит принцип самоопределения, потому что люди тогда следуют простому инстинкту самосохранения, когда стоит угроза хаоса», — добавил Песков.
По словам пресс-секретаря президента РФ, в этот момент люди пытаются себя защитить, принимая консолидированное решение по определению своей дальнейшей судьбы. В качестве дополнительных факторов здесь могут играть факторы исторической памяти и другие, добавил Песков, сообщает «РИА Новости».