ՌԴ կասպյան նավատորմի ուժերի մարտական պատրաստվածության` տակտիկական վարժանքների տեսքով անսպասելի ստուգումներ են սկսվել:
Մեկնարկած վարժանքները յոթ օր կտեւեն: Միջոցառումներին ներգրավված են շուրջ 10 արշավային ականահան եւ ապահովման նավեր, ինչպես նաեւ ավելի քան 400 ծովայիններ: Ականահան նավախումբը պետք է Վոլգո-Կասպյան ջրանցքով Կասպից ծովի ուղղությամբ 350 մղոն ճանապարհ անցնի եւ ծովային պոլիգոններում ուսումնառազմական վարժություններ իրականացնի, ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությանը վկայակոչելով տեղեկացնում է Ռոսբալտ գործակալությունը:
Ուշագրավ է, որ Ռուսաստանի ժամանակակից պատմության մեջ բանակի անսպասելի ստուգում առաջին անգամ նախորդ տարի է իրականացվել` նման երեւույթներ ՌԴ ԶՈւ-ում չեն եղել գրեթե 20 տարի` 1990-ականներից ի վեր:
Հիշեցնենք, որ երկրի նախագահի հրամանով փետրվարի 26-ից մինչեւ մարտի 4-ը Արեւմտյան ռազմական օկրուգի, Կենտրոնական ռազմական օկրուգի երկրորդ բանակի եւ օդա-դեսանտային հրամանատարության ուժերի մարտական պատրաստվածության անսպասելի համակարգային ստուգումներ էին իրականացվել:
Հարկ է նշել, որ ապրիլի 22-ին Մոսկվայում «Կասպյան հնգյակի»  (Ադրբեջան, Իրան, Ղազախստան, Ռուսաստան եւ Թուրքմենիա) ԱԳՆ ղեկավարների մասնակցությամբ գագաթաժողով էր կազմակերպվել:
Ինչպես ռուսական ԶԼՄ-ներն էին հաղորդել, կողմերը վերանայել էին Կասպից ծովի` արտատարածաշրջանային պետություններից անկախության մասին կոնվենցիայի` հիշյալ հանդիպման համար պատրաստված նախագիծը:
Բացի այդ, ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքով, մերձկասպյան երկրները լուրջ առաջընթացի են հասել ծովի կարգավիճակի շուրջ բանակցություններում:

На Каспийской флотилии РФ началась внезапная проверка боевой готовности корабельных сил с проведением корабельных зачетных тактических учений.
Учения продлятся семь дней. В мероприятиях задействованы около десяти рейдовых тральщиков, катеров и судов обеспечения, а также свыше 400 моряков флотилии. Корабельной тральной группе предстоит пройти более 350 миль по Волго-Каспийскому каналу курсом в Каспийское море и в морских полигонах выполнить учебно-боевые упражнения, сообщает Росбалт со ссылкой на пресс-службу Южного военного округа РФ.
Как отмечается, первые в современной истории России внезапные проверки армии прошли в прошлом году — подобного в ВС РФ не было около 20 лет, с начала 90-х.
Напомним, с 26 февраля по 4 марта по приказу президента России проводилась внезапная комплексная проверка боевой готовности войск (сил) Западного военного округа, второй армии Центрального военного округа и командования Воздушно-десантных войск.
Следует отметить, что 22 апреля в Москве прошла конференция с участием глав МИД «Каспийской пятерки» (Азербайджан, Иран, Казахстан, Россия и Туркмения).
Как сообщали российские СМИ, стороны рассмотрели подготовленный к их встрече проект конвенции о независимости Каспийского моря от внерегиональных государств.
Кроме того, по словам министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова, прикаспийские страны достигли серьезного прогресса на переговорах по урегулированию статуса моря.