Ծնունդով սիրիական Քեսաբի քաղաքացի Ջոզեֆ Մանջիկյանն իր 104-ամյա տարդարձը նշում է քալիֆորնիական Փասադենա քաղաքում ընտանիքի, ընկերների եւ համայնքի ղեկավարների մասնակցությամբ:՞ Այդ մասին գրում է «Asbarez» թերթը:
Ամերիկացի կոնգրեսական Ջուդի Չուն նրան Կոնգրեսի Հավաստագիր է շնորհել նրա կյանքի պատվին: Միջոցառմանը ներկա է եղել Սիերա-Մադրե քաղաքի քաղաքապետ Ջոն Խարաբեդյանը եւ ահլ գործիչներ: «Հայրս Քեսաբի ամենահարուստ մարդկանցից մեկն է: Փրկվելով 1915թ.-ի ցեղասպանությունից, ընտանիքի եւ ընկերների կորստից հետո նա հասկանում է, որ կյանքում ամենամեծ հարստությունն այն ժամանակը գնահատելու կարողությունն է, որն անցկացնում ես ընտանիքի, ընկերների հետ»,-ասել է հոբելյարի որդի Հայկ Մանջիկյանը:
Ջոզեֆ Մանջիկյանը ծնվել է 1910թ.-ի մայիսի 9-ին սիրական Քեսաբում, որն այն ժամանակ մտնում էր Օսմանյան կայսրության մեջ: Ցեղասպանության տարիներին հորը զորակոչել էին թուրքական բանակ, որից հետո սպանել էին մյուս հայերի հետ: Գյուղ բնակիչները փաախել են Դեր-էզ-Զորի անապատ: Մանջիկային հաջողվել է փրկվել: Քեսաբի փրկված բնակիչներին հաջողվել է Առաջին Համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո իրենց գյուղ վերադառնալ: Սակայն 2014թ.-ի մարտին Քեսաբը դարձյալ հայտնվեց լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում, երբ ծայրահեղական գրոհայինների խումբը թուրքական սահմանից ներխուժեց Սիրիա եւ տեղի բնակիչներին տեղահանեց իրենց բնակավայրերից:

Уроженец сирийского города Кесаб Джозеф Манджикян празднует в калифорнийском городе Пасадена свой 104-й день рождения в присутствии более ста человек, включая семью, друзей и общинных руководителей. Об этом пишет армяно-американская газета «Asbarez».
Американский конгрессмен Джуди Чу вручила мужчине Сертификат Конгресса в честь его жизни. На мероприятии присутствовали мэр города Сьерра-Мадре Джон Харабедян и другие деятели. «Мой отец – самый богатый человек из Кесаба. Пережив Геноцид армян 1915 года и страдания из-за потери семьи и близких друзей, он понимает, что настоящее богатство в жизни – это способность дорожить и ценить время, проведенное с семьей, друзьями и общиной»,– сказал сын именинника Айк Манджикян.
Джозеф Манджикян родился 9 мая 1910 года в сирийском Кесабе, который в то время был частью Османской империи. Во время Геноцида армян его отец был призван в османскую армию, затем убит вместе с другими армянами. Жители деревни были вынуждены бежать  в пустыню Дейр-эз-Зор вместе с бесчисленными армянами из региона. Манджикян смог выжить. По счастливой случайности выжившие из Кесаба смогли вернуться в свою деревню, когда она стала частью Сирии после Первой мировой войны. Но в марте 2014 года Кесаб вновь оказался в центре внимания СМИ, когда на него напали экстремистские группы боевиков, которые вошли в Сирию через турецкую границу и прогнали местных жителей из их исконных земель.