Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է «Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիության մասին» օրենքի փոփոխությունները, որոնք քրեական պատասխանատվություն են սահմանում ռուսաստանցիների համար այլ պետության քաղաքացիությունը թաքցնելու համար: Այդ մասին հաղորդում է իրավական տեղեկատվության պորտալը:
Փաստաթուղթը Պետական դուման ընդունել էր մայիսի 23-ին, մայիսի 28-ին այն հաստատել էլ Դաշնային խորհուրդը, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Օրենքի համաձայն՝ ՌԴ քաղաքացիության ձեռք բերումից հետո մեկ ամսվա ընթացքում անձը երկրորդ քաղաքացիության առկայության մասին պետք է գրավոր ծանուցի ԴՄԾ տարածքային մարմնին: Պարտավորությունը չկատարելու դեպքում 200 հազար ռուբլի տուգանք է սահմանվել, կամ մեկ տարվա ընթացքում դատապարտյալի աշխատավարձի կամ այլ եկամուտների չափով, կամ մինչեւ 400 ժամ պարտադիր աշխատանքներով:
Նման պարտավորությունից ազատվում են միայն այն քաղաքացիները, ովքեր մշտապես բնակվում են արտասահմանում: Բացառություն է սահմանվել նաեւ Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի բնակիչների համար, ովքեր ռուսական անձնագիր են ստացել: Փաստաթղթի համաձայն՝ նրանք պարտավոր են երկքաղաքացիության մասին ծանուցել մինչեւ 2016թ.-ի հունվարի 1-ը: ՌԴ մյուս քաղաքացիները պարտավոր են ծանուցել օրենքի հրապարակումից հետո 60 օրվա ընթացքում:

Президент России Владимир Путин подписал изменения в закон «О гражданстве Российской Федерации», которые вводят уголовную ответственность за сокрытие россиянами наличия у них гражданства другого государства. Об этом сообщает портал правовой информации.
Документ был принят Госдумой 23 мая и одобрен Советом Федерации 28 мая, передает ИТАР-ТАСС
Согласно закону, в течение одного месяца со дня приобретения гражданином РФ второго гражданства он должен письменно уведомить об этом по месту жительства территориальный орган ФМС. Неисполнение этой обязанности обернется штрафом до 200 тысяч руб. или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до 1 года, либо обязательными работами на срок до 400 часов.
От такой обязанности будут освобождены лишь граждане, которые постоянно проживают за рубежом. Также делается оговорка в отношении жителей Крыма и Севастополя, получивших российские паспорта. Согласно документу, они будут обязаны уведомить ФМС о наличии у них двойного гражданства только с 1 января 2016 года. Остальные граждане РФ должны будут это сделать через 60 дней после официального опубликования закона.