Անհայտ անձինք Եմենի Մարիբ նահանգում պայթեցրել են Եմենի արտահանման հիմնական գազատարը, փոխանցում է «Ֆրանս Փրեսս» գործակալությունը՝ վկայակոչելով տեղական աղբյուրը։
Ըստ գործակալության՝ նավթատարով ամեն օր շուրջ 125 հազար բարել նավթ էր հասնում Կարմիր ծովի ափի Ռաս Իսա տերմինալ։
Ըստ տեղի իշխանությունների՝ պայթյունի պատասխանատուն մայրաքաղաք Սանայից արեւելք բնակվող ցեղերն են, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Պայթյունը տեղի է ունեցել Վադի Օբեյդ թաղամասում, նշում է թերթը: Ավելի վաղ նավթատարը բազմիցս պայթեցրել էին «Ալ Կաիդայի» հետ կապված տեղական  ցեղերի գրոհայինները:
Նավթի արտահանումը տնտեսական հսկայական խնդիրներ ունեցող Եմենի բյուջեի հիմնական եկամուտն է: Նշվում է, որ նավթատարի վրա հարձակումների հետեւանքով երկրի կորուստները միայն 2011թ. Մարտից մինչեւ 2013թ. մարտը  կազմել է 4,75 միլիարդ դոլար:
Եմենում 2011թ. խաղաղ իշխանափոխությունից հետո անկայուն իրավիճակ է պահպանվում:  Չնայած իրավիճակը կայունացնելու իշխանությունների կողմից ձեռնարկված միջոցներին, երկրի հարավում չեն դադարում  «Ալ Կաիդայի» գրոհայինների ահաբեկչությունները: Գրոհայինների դեմ գործողություններին մասնակցում են ահաբեկչության դեմ պայքարող բանակին աջակցող հարյուրավոր կամավորներ:

Неизвестные взорвали основной экспортный нефтепровод Йемена в провинции Мариб, передает в субботу агентство Франс Пресс со ссылкой на местный источник.
По данным агентства, по нефтепроводу ежедневно поступало около 125 тысяч баррелей нефти в экспортный терминал Рас-Иса на берегу Красного моря. Местные власти считают, что ответственность за взрыв несут боевики из числа племен, проживающих к востоку от столицы страны Саны, передает РИА Новости
Взрыв прогремел в районе Вади Обейда, где в начале апреля уже была диверсия, отмечает издание. Ранее нефтепровод неоднократно взрывали боевики местных племён, связанных в «Аль-Каидой».
Экспорт нефти является основным доходом бюджета Йемена, испытывающего огромные экономические трудности. Отмечается, что убытки страны из-за атак на нефтепровод лишь в период с марта 2011 по март 2013 года составили 4,75 миллиарда долларов.
В Йемене с 2011 года после мирной смены власти сохраняется нестабильная обстановка. Несмотря на предпринимаемые властями меры по стабилизации ситуации, на юге страны не прекращаются теракты боевиков "Аль-Каиды", которая считается одной из наиболее опасных террористических организаций в регионе. В операции против боевиков принимают участие сотни добровольцев из числа так называемых народных дружин, поддерживающих армию в борьбе с терроризмом.