Ճապոնացի կենդանիների սիրահարները հագուստի ստեղծման նոր մոտեցում են մտածել: Պատռված ջինսերի ստեղծման համար նրանք ներգրավել են կենդանաբանական այգու գազաններին, գրում է The Wall Street Journal-ը:
«Մենք կենդանի բնության պաշտպանության քարոզչության համար պարզ միջոց էինք փնտրում: Ընդ որում, մենք ցանկանում էինք բարձրացնել երիտասարդ սերնդի հետաքրքրությունը կենդանիների նկատմամբ: Այսպես եւ հղացավ զոոջինսերի գաղափարը», - հաղորդել է Zoo Jeans նախագծի հեղինակ Տակույա Միյամոտոն:
Վառ երեւակայություն ունեցող կենդանի բնության սիրահարները սկզբում կապվել են Տոկիոյի կենդանաբանական այգու տնօրինության հետ տեղական վագրերին եւ արջերին նոր խաղալիքներ տրամադրելու համար: Ստանալով համաձայնություն, ձեռնարկողները ջինսե կտորով փաթաթել են ավտոմոմոբիլային անվադողեր եւ մեծ փուչիկներ, իսկ հետո դրանք նետել  գազանների վանդակները, հաղորդում է Lenta.ru
«Նրանք ընդամենը 2-3 ժամ խաղացել են, եւ կտորն արդեն պատրաստ էր», - ասել է Միյամոտոն: Դրանից հետո կենդանիների ատամներով ու եղունգներով մշակված գործվածքը ուղարկել են գործարան, որտեղ եւ կարել են 4 ոճային ջինս:
«Բոլոր կտրվածքները եւ անցքերը ստեղծվել են մաքուրկենդանական բնազդներով», - նշել է նախագծի հեղինակը:
Ջինսե տաբատներից 3-ը օնլայն աճուրդի են հանվել, որոնք կշարունակվեն մինչեւ հուլիսի 14-ը: Դրանց գինն արդեն գերազանցում է 1.2 հազար դոլարը:Վաճառքից ստացված հասույթը նախատեսվում է ուղղել Տոկիոյի կենդանաբանական այգու  բյուջե եւ Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամ:

Японские любители животных придумали новый подход к созданию одежды. Для изготовления уникальных рваных джинсов они решили привлечь хищников из зоопарка, пишет The Wall Street Journal.
«Мы искали простой способ пропаганды защиты живой природы. При этом мы хотели повысить интерес к животным у молодого поколения. Так мы пришли к идее зоо-джинсов», — сообщил создатель проекта Zoo Jeans Такуя Миямото.
Энтузиасты сначала связались с дирекцией зоопарка в Токио, чтобы предложить местным тиграм, львам и медведям новые игрушки. Получив согласие, предприниматели обернули джинсовой тканью автомобильные покрышки и большие надувные шары, а затем бросили их в клетки с хищниками, передает Lenta.ru.
«Мы просто дали им поиграть пару-тройку часов, и ткань была готова», — сказал Миямото. После этого обработанный зубами и когтями животных материал отправили на фабрику, где из него сшили четыре пары стильных рваных джинсов. «Все прорези и дырки на джинсах были созданы чистым животным инстинктом», — отметил инициатор проекта.
Три пары были выставлены на онлайн-торги, которые продлятся до 14 июля. Цена за джинсы уже достигла около 1,2 тысяч долларов. Выручку от продажи планируется направить в бюджет токийского зоопарка и во Всемирный фонд дикой природы.