Ճապոնիան եւ Մոնղոլիան մոտակա ժամանակներս ծրագրում են ընդհանուր ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնություն ստորագրել: Այդ մասին Տոկիոյում տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքուն պայմանավորվել են Ճսպոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն եւ Մոնղոլիայի նախագահ Ցախիագին Էլբեգդորժը:
«Մենք ծրագրում ենք համաձայնությունը վավերացնել մեր երկրների խորհրդարաններում հաջորդ տարվա սկզբին», հայտնել է ճապոնացի վարչապետը: Նրա խոսքով՝ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը «Մոնղոլական նախագծերում ճապոնական ներդրումներ կներգրավի, ինչպես նաեւ թույլ կտա ընդլայնել այդ երկրի արտահանումը», հաղորդում է «ՓՐԱՅՄ»-ը:
Համաձայնության պայմաններով՝ Ուլան-Բատորը ծրագրում է չեղարկել ճապոնական փոքր ավտոմեքենաների վրա 5 տոկոսանոց սակագինը, իսկ մոտակա 10 տարիներին ընդհանրապես հրաժարվել ճապոնական ավտոարտադրանքի մաքսատուրքերից: Իր կողմից, Տոկիոն մտադիր է թեթեւացնել Մոնղոլիայից հոսող ապրանքների լայն սպեկտրի համար մաքսային ռեժիմը:

Япония и Монголия планируют в ближайшее время подписать соглашение о создании общей зоны свободной торговли. Об этом на переговорах в Токио договорились премьер-министр Японии Синдзо Абэ и президент Монголии Цахиагийн Элбэгдорж.
«Мы планируем ратифицировать соглашение в парламентах наших стран к началу будущего года», — отметил по итогам встречи японский премьер. По его словам, создание зоны свободной торговли «привлечет японские инвестиции к проектам в Монголии, а также позволит расширить экспорт этой страны», сообщает ПРАЙМ.
По условия соглашения, Улан-Батор планирует отменить 5-процентный тариф на малогабаритные автомобили из Японии, а в течение ближайших 10 лет — вовсе отказаться от пошлин на японскую автопродукцию. Со своей стороны, Токио намерен облегчить таможенный режим для широкого спектра товаров из Монголии, в том числе говядины и шерсти.