Հիրոսիմայի վրա ատոմային ռումբ գցած անձնակազմի 12 ադամներից ողջ մնացած ամենավերջին մարդը մահացել է Ջորջիայում 93 տարեկան հասակում:
Թեոսոր Վան Քիրքը, որը հայտնի է «Հոլանդացի» մականվամբ, այդ ժամանակ 24 տարեկան էր, դարձել է  Enola Gay ռմբակոծիչի շտուրմանը, որը եւ ճապոնական «Փոքրիկ» ծածկագրային անվանմամբ քաղաքի վրա 4 տոննա կշռող ուրանայի ռումբն էր գցել:
Այդ ատոմային ռումբը գցելու արդյունքում 1945թ. օգոստոսի 6-ին վայրկենապես մոտ 78 հազար մարդ է մահացել, ավելի ուշ մահացածների թիվը գերազանցել է 140 հազարը: Երեք օր անց ամերիկացիները եւ մեկ ռումբ են գցել Նագասակի քաղաքի վրա, որի արդյունքում 80 հազար մարդ է զոհվել:
Վան Քիրքն ասել է, որ «չի զղջում» այդ առաքելության համար՝ վկայակոչելով, որ այն օգնել է ավարտել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը:
«Ես չեմ հապարտանում Հիրոսիմայում սպանվածներով, սակայն ինչպե՞ս կարելի էր այլ կերպ հաղթել պատերազմը: Պետք է համոզված լինել, որ պատերազմը հաղթանակելու է եւ բոլոր հնարավորություններն օգտագործել այն հնարարորինս եւ նվազագույն զոհերով արագ վերջացնելու համար», ասել է Վան Քիրքը՝ իռ թռիչքի մասին պատմելով Der Spiegel գերմանական ամսագրին:

Ван Кирк не сожалел об этой миссии, ссылаясь на то, что она помогла закончить Вторую мировую войну…
Последний из оставшихся в живых 12членов экипажа американского самолета, сбросившего атомную бомбу на Хиросиму, умер в Джорджии в возрасте 93 лет.
Теодору Ван Кирку, известному также под прозвищем «Голландец», было 24 года, когда он стал штурманом бомбардировщика Enola Gay, сбросившего четырехтонную урановую бомбу под кодовым названием «Малыш» на японский город.
В результате сброса этой атомной бомбы 6 августа 1945 года мгновенно погибло около 78 тысяч человек, позднее число погибших достигло около 140 тысяч.Три дня спустя американцы сбросили еще одну бомбу на город Нагасаки, где погибло порядка 80 тысяч человек.
Ван Кирк говорил, что он «не сожалеет» об этой миссии, ссылаясь на то, что она помогла закончить Вторую мировую войну.
«Я не горжусь убитыми в Хиросиме, однако как еще можно выиграть войну? <…> Надо быть чертовски уверенным, что война будет выиграна, и использовать все возможности, чтобы окончить ее как можно быстрее и с наименьшим количеством жертв», — сказал Ван Кирк, рассказывая о своем полете немецкому журналу Der Spiegel.