ԱՄՆ պատրաստ է 19 մլն դոլար առանձնանցնել ուկրաինացի զինվորների վերապատրաստման համար: Այդ մասին հաղորդել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին: Միջոցները կառանձնացվեն ԱՄՆ պահուստային ֆոնդից: Դրանք կծախսվեն 4 ընկերությունների եւ ուկրաինական ազգային գվարդիայի մեկ շտաբի վերապատրաստման համար:
Նշենք, որ միջազգային անվտանգության ապահովման գործում գումարի տրամադրման վերջնական որոշումը պետք է Սենատն ընդունի: Համաձայնութան դեպքում զինվորականների վերապատրաստումը կսկսի 2015թ., հաղորդել է Քիրբին: Նրա խոսքով՝ Ազգային գվարդիայի վերապատրաստումը կանցնի խաղարար անվտանգության միջազգային կենտրոնում (տեղակայված է Լվովի մարզի Յավորով քաղաքում): Այն կանցկացնեն ԱՄՆ ԶՈՒ Եվրոպական հրամանատարության  կազմի ցամաքային զորքերի եւ Քալիֆորնիա նահանգի ազգային պահակախմբի ներկայացուցիչները, ովքեր Ուկրաինայի հետ գործընկերային հարաբերություններ ունեն, հաղորդում է 112.UA-ը:

США готовы выделить $19 млн на подготовку украинских солдат. Об этом заявил официальный представитель Пентагона Джон Кирби. Средства выделят из резервного фонда США. Их потратят на подготовку четырех компаний и одного штаба украинской национальной гвардии.
Отметим, окончательное решение о предоставлении денег на обеспечение международной безопасности должен принять Сенат. В случае его согласия подготовка военных начнется в 2015 году, сообщил Кирби.По его словам, подготовка бойцов Нацгвардии будет проходить в международном центре миротворчества и безопасности (расположен в городе Яворов Львовской области). Проводить ее будут представители сухопутных войск из состава Европейского командования вооруженных сил США и Национальной гвардии штата Калифорния, имеющей партнерские связи с Украиной, сообщает 112.UA.