2015թ. ընդառաջ, Դիարբեքիրի հայերը (Տիգրանակերտ, Արեւմտյան Հայաստան)  արդեն սկսել են աշխատել Հայոց ցեղասպանության  100-րդ տարելիցի միջոցառումների նախապատրաստման ուղղությամբ: Այս մասին օգոստոսի 15-ի մամուլի ասուլիսում հայտարարել է թուրքահայ  Գաֆուր (Օվանես)  Օհանյանը, ով Դիարբեքիրից Հայաստան է ժամանել սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակում:
Գաֆուր Օհանյանի խոսքով՝ Դիարբեքիրում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված միջոցառումներ սկսել են կազմակերպվել երեք տարի առաջ:
«Առաջին անգամ երբ որոշեցինք նշել այդ օրը, շատ էինք վախենում, ուստի միջոցառումները կազմակերպեցինք թուրքական կազմակերպությունների հետ համատեղ: Ես նրանց առաջարկեցի իրենց մզկիթներում աղոթել հայերի համար: Մենք «Սուրբ Կիրակոս» եկեղեցի այցելելու, այնտեղ մամուլի ասուլիս անցկացնելու, մոմեր վառելու եւ ծաղիկներ խոնարհելու ցանկություն հայտնեցինք, բայց ճանապարհին ոստիկանները շրջապատեցին մեզ եւ ասացին, որ թույլտվություն ունեն: Մեր շարքերում կային քաղաքական գործիչներ Թուրքիայից. նրանք ասացին, որ մենք կարող ենք շարունակել ճանապարհը՝ չնայած դրան: Սակայն ես չցանկացա հետագա խնդիրներ, առաջարկեցի մամուլի ասուլիսն անցկացնել հենց այնտեղ եւ մեզ մոտ եղած ծաղիկները նվիրել տեղի հայ կանանց», - պատմել է Գաֆուր Օհանյանը:
Նշենք, որ Գաֆուր Օհանյանը այն 50 թուրքացած հայերից է, որոնք մկրտվել են եւ 15 օր առաջ Հայաստան ժամանել ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում:

YEREVAN. – Armenians of Diyarbakir started preparing for the events to mark the 100th anniversary of the Armenian Genocide, resident of Diarbakir Gafur Ohanyan said.
Ohanyan, who came to Armenia from Diyarbakir within the framework of “Come Home” program, said the preparations started three years ago.
“We were very much afraid when organizing the events for the first time, and therefore we organized the events together with Turkish organizations. I offered them to pray for Armenians in mosques. We expressed willingness to visit Surb Giragos church and hold a press conference, lit candles and put flowers, but Turkish policemen surrounded us saying we had no permission. We were accompanied by Turkish politicians, they said we could continue our way, but I did not want to have more problems and offered to hold a press conference at that place,” he told reporters.
Gafur (Hovhannes) Ohanyan is one of 50 Armenians who were baptized and 15 days ago came to Armenia within the the Diaspora Ministry’s Come Home 2014 motherland visiting program for the Diaspora-Armenian youth.