«Google» ընկերությունը ցանկանում է մինչեւ 13 տարեկան երեխաներին թույլ տալ իրենց էջերը բացել «Gmail»-ում եւ «YouTube»-ում, բայց ծնողների հսկողությամբ: Այս մասին գրում է «The Wall Street Journal»-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնական աղբյուրներին:
Այժմ «Gmail»-ում եւ «YouTube»-ում գրանցվող անձը պետք է հաստատի, որ 13 տարեկանից մեծ է: Շատ երեխաներ սխալ տարիք են նշում: Սակայն «Google»-ը պաշտոնապես նման գործողություններն արգելում է, եւ նման էջեր հայտնաբերելու դեպքում օգտատերերը կարող են հայտնել տեխնիկական աջակցության ծառայությանը:
Իսկ հիմա «Google»-ը մտադիր է նոր համակարգ ներմուծել, որը թույլ կտա ծնողներին 13 տարեկանից փոքր երեխաների համար էջեր բացել, վերահսկել ծառայության օգտագործումն ու այն, թե ինչպես է «Google»-ն օգտագործում տվյալները: «WSJ»-ի աղբյուրների համաձայն՝ «Google»-ի մտադրությունը մասամբ կապված է ծնողների գործողություններն օրինականացնելու հետ, որոնք փորձում են իրենց երեխանրի համար էջեր բացել:
Ըստ «Lenta.ru»-ի, ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություն էր տարածվել, որ «Google»-ը «YouTube»-ի մանկական տարբերակ է մշակում:

Компания Google рассматривает возможность разрешить детям до 13 лет создавать аккаунты на YouTube и Gmail, однако под наблюдением родителей. Об этом сообщает The Wall Street Journal со ссылкой на информированные источники.
Сейчас пользователь, регистрирующийся на Gmail и YouTube, обязан подтвердить, что ему не менее 13 лет. Многих детей это не останавливало, поскольку они могли указать ложный возраст. Однако официально Google такие действия запрещала, и пользователи могли сообщить в службу техподдержки при обнаружении подобных аккаунтов.
Теперь же Google намерена ввести новую систему, позволяющую родителям создавать аккаунты для детей младше 13 лет и при этом контролировать использование сервисов и то, как Google распоряжается личными данными. По словам источников WSJ, намерение Google отчасти связано с попыткой легализации действий родителей, и так пытающихся создавать аккаунты детям, сообщает Лента.Ру.
Ранее в этом году в СМИ уже появлялась информация, что Google разрабатывает детскую версию видеохостинга YouTube.