Վրաստանի գլխավոր դատախազությունն օգոստոսի 20-ին քրեական գործ է հարուցել Խորհրդարանի նախկին խոսնակ, ներկայում խորհրդարանական փոքրամասնության առաջնորդ եւ «Ազգային միացյալ շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Բաքրաձեի նկատմամբ: «Նովոստի Գրուզիա»-ի փոխանցմամբ՝ նրան մեղադրում են ապօրինի միջոցներն օրինականացնելու եւ գույքի հայտարարագրման փաստաթղթերում սխալ տվյալներ լրացնելու համար:
Գլխավոր դատախազության համաձայն՝ քրեական գործ հարուցելու համար հիմք է հանդիսացել վրացական լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունն այն մասին, որ 2014 թվականի հուլիսի 28-ին Դավիթ Բաքրաձեն եւ նրա կինը HSBC բանկի բրիտանական գրասենյակում փակել են իրենց հաշիվները, որոնցում 276.849 ֆունտ սթեռլինգ է եղել, եւ այդ գումարը փոխանցել են բանկային այլ հաշիվների: Լրատվամիջոցները նաեւ տեղեկությունը հաստատող փաստաթղթեր են հրապարակել:
«Քանի որ լրատվամիջոցներում տարածված տեղեկությունը հանցագործության նշաններ էր պարունակում, Վրաստանի գլխավոր դատախազության քննչական բաժնում հետաքննություն է սկսվել»,- նշված է դատախազության հայտարարության մեջ, որում նաեւ պարզաբանվում է, որ գումարի չափը զգալիորեն գերազանցում է Դավիթ Բաքրաձեի եւ նրա ընտանիքի անդամների եկամուտները, որոնք արձանագրված են պաշտոնատար անձի սեփականության մասին ամենամյա հայտարարագրման փաստաթղթերում: Դրանցում նաեւ տեղեկություն չկա բանկային այդ հաշիվների եւ դրանցում դրամական միջոցների առկայության մասին:
«Հետաքննության շրջանակում, որը տարվում է Վրաստանի Քրեական օրենսգրքի 355 հոդվածի եւ 194 հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն, Գլխավոր դատախազության՝ եկամուտների ապօրինի օրինականացման դեմ պայքարի վարչության քննչական բաժինը կուսումնասիրի ինչպես լրատվամիջոցների տարածած փաստաթղթերի իսկությունը, այնպես էլ դրանցում արձանագրված միջոցների օրինականությունը»,- նշվում է հայտարարությունում:

Главная прокуратура Грузии 20 августа возбудила уголовное дело против бывшего председателя парламента, нынешнего лидера парламентского меньшинства и представителя партии «Единое национальное движение» Давида Бакрадзе по обвинению в легализации незаконных доходов и внесении в имущественную декларацию заведомо неверных данных, сообщает Новости-Грузия.
Согласно Главной прокуратуре, поводом для возбуждения уголовного дела стала распространенная грузинскими СМИ информация о том, что 28 июля 2014 года Давид Бакрадзе и его супруга закрыли в британском офисе банка HCBS свои счета, на которых у них было 276 тысяч 849,89 фунтов стерлингов и перенесли эту сумму на другие банковские счета. СМИ распространили также подтверждающие документы. «Так как информация, распространенная в СМИ, содержала признаки преступления, в следственной части Главной прокуратуры Грузии началось расследование», - отмечается в заявлении Главной прокуратуры, в которой также разъясняется, что размер суммы, указанный в опубликованных банковских документах, намного превышает доход Давида Бакрадзе и членов его семьи, фиксируемых в  представляемых ежегодно декларациях об имущественном положении должностного лица. И в декларациях нет информации об этих банковских счетах и существовании на них денежной суммы. «В рамках следствия, которое ведется по статьям 355 и части 3-й статьи 194 УК Грузии по факту внесения в декларацию заведомо неправильных данных и легализации незаконных и/или недокументированных доходов, Управление борьбы с незаконной легализацией доходов следственной части Главной прокуратуры изучит как подлинность распространенных СМИ документов, так и законность происхождения фиксируемых в них средств», - отмечается в заявлении.