Հայաստանն առաջին անգամ սկսել է Վրաստան ցեղական անասուններ արտահանել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի գյուղնախարարության անասնաբուծության եւ անասնաբուժության վարչության պետ Աշոտ Հովհաննիսյանը: Այս տարի ծրագրվում է եվոպական ցեղատեսակի 200 գլուխ կով արտահանել:
«Սրանք այն կովերն են, որ մենք Եվրոպայից ենք ներկրում պետական ծրագրի շրջանակում եւ իրացնում ենք ֆերմերային տնտեսությունների ագրարային ընկերությունների շրջանում, որոնք բուծում են անասունների հետագա սերունդներին: Եվ ահա մեր երեք ագրոընկերություններ սկսել են այստեղ աճեցված հորթեր վաճառել վրացի ֆերմերներին»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Վրաստանը նույնպես ցեղական կովերի ներկրման ծրագիր էր իրականացնում, սակայն չի հաջողվել դրանց հարմարեցնել կլիմային: «Իսկ մեր կլիմայական պայմանները մոտ են, ուստի եթե մեզ մոտ հարմարվել են, այնտեղ նույնպես պետք է հարմարվեն: Վրացի ֆերմերները սա հաշվի են առել, ուստի պատրաստվում են պարբերաբար անասուններ գնել»,- նշեց Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանը ցեղական անասուններ չի արտահանել նույնիսկ խորհրդային տարիներին՝ չհաշված եզակի դեպքերը: «Այնպես որ՝ մեր ծրագիրը, որը մի քանի տարի առաջ է սկսվել, դարձյալ ապացուցեց, որ ճիշտ մտածված ու պահանջված էր»,- եզրափակեց Աշոտ Հովհաննիսյանը:

Армения впервые начала экспортировать в Грузию племенной скот. Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am начальник управления животноводства и ветеринарии Минсельхоза Армении Ашот Ованнисян. В этом году планируется экспортировать 200 голов европейских пород коров.
«Это те самые коровы, что завозятся к нам из Европы по госпрограмме и реализуются фермерским хозяйствам и аграрным компаниям, которые выращивают следующее поколение скота. И вот уже три наши агрокомпании начали реализацию телок, выращенных здесь, грузинским фермерам», - отметил Ованнисян.
Грузия, добавил он, тоже проводила программу по импорту племенных коров, но акклиматизировать их не удалось. «А у нас природные условия близки, поэтому если прижились у нас, должны прижиться и там. Это учли и грузинские фермеры, поэтому собираются закупать скот регулярно», - добавил Ованнисян.
Он отметил, что племенной скот Армения не вывозила даже в советское время, не считая единичных случаев. «Так что наша программа, начатая несколько лет назад, вновь доказала, что была задумана верно и оказалась востребованной»,- подытожил Ованнисян.