Վենեսուելան պատմության մեջ առաջին անգամ դիտարկում է նավթի ներմուծման հնարավորությունը՝ թեթեւ նավթ գնելով ՕՊԵԿ-ի իր գործընկեր Ալժիրից: Այս մասին գրում է Reuters գործակալությունը:
Աշխարհում նավթի խոշորագույն պաշարներն ունեցող Վենեսուելան վերջին տարիներին, ամեն դեպքում, նավթ ներմուծել է՝ այն ծանր նավթին խառնելու համար, որն արդյունահանում են Օրինոկո գետի շրջանում: Դա անհրաժեշտ է նավթն արտահանելու համար, սակայն խառնելու համար վենեսուելական թեթեւ նավթի ծավալները նվազում են:
Ալժիրից Վենեսուելա նավթի մատակարարումը շուրջ 20 օր կտեւի, PDVSA-ն կարող է փոխադրման համար սեփական բեռնանավերն օգտագործել: Ներկայում Վենեսուելան ամեն օր շուրջ 3 մլն բարել նավթ է արտադրում, որից 2.5 միլիոնը՝ արտահանման համար, հիմնականում՝ ԱՄՆ եւ Չինաստան: 2013թ. արդյունքներով՝ Վենեսուելայի նավթի պաշարները կազմել են գրեթե 300 մլրդ բարել:

Венесуэла рассматривает возможность впервые в истории начать импорт нефти, покупая легкую нефть у своего партнера по Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК) — Алжира, сообщает агентство Рейтер.
Обладающая крупнейшими запасами нефти в мире, Венесуэла тем не менее в последние годы импортировала нафту для смешивания со сверхтяжелой нефтью, добываемой на месторождениях в районе реки Ориноко, крупнейшего нефтедобывающего региона страны. Это необходимо для того, чтобы отправлять ее на экспорт, однако объемы добычи используемой для смешивания венесуэльской легкой нефти неуклонно снижаются, передает РИА Новости.
Доставка нефти из Алжира в Венесуэлу займет около 20 дней, PDVSA может использовать для транспортировки собственные танкеры. Сейчас Венесуэла ежедневно производит примерно 3 миллиона баррелей нефти, из которых 2,5 миллиона идут на экспорт, в основном в США и Китай. По итогам 2013 года сертифицированные запасы нефти Венесуэлы составили почти 300 миллиардов баррелей.