Ամերիկյան Ֆլորիդա նահանգի հանրային հեռուստատեսությունում աշխատող գրող, ռեժիսոր եւ պրոդյուսեր Բարեդ Մարոնյանը «1915 թվականի կանայք» վերնագրով փաստագրական ֆիլմ է պատրաստում: Այս մասին գրում է «The Armenian Mirror-Spectator»-ը:
Երկար տարիներ Բարեդ Մարոնյանն իր տաղանդներն օգտագործել է զանգվածային տարբեր լրատվամիջոցներում: 21 տարի աշխատելով «PBS»-ում՝ նա 4 տարածաշրջանային «Էմմի»-ի է արժանացել: Բայց հետո որոշել է իր հմտություններն օգտագործել հայերի ցեղասպանության թեմայով փաստագրական ֆիլմերի ստեղծման համար:
«Ցեղասպանության որբեր» նախագծի շուրջ աշխատանքից հետո պրոդյուսերը որոշել է կենտրոնանալ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած, ինչպես նաեւ ամերիկացի ու եվրոպացի կանանց ճակատագրի ուղղությամբ, ովքեր օգնել են ցեղասպանության զոհերին:
Մարոնյանի խոսքով՝ ֆիլմը կներկայացնի հայ կանանց ծանր ճակատագիրը, ինչպես նաեւ ոչ հայ կանանց, ովքեր օգնել են իրենց քույրերին: «Աղջիկները, որոնք 19, 20, 21 տարեկան են եղել, թողել են իրենց շքեղ տները Սկանդինավիայում, ԱՄՆ-ում կամ Կանադայում եւ որպես կամավոր մեկնել Արեւմտյան Հայաստան եւ հանդիպել իրենց հայ քույրերի հետ»,- նշել է ռեժիսորը:

Работавший на общественном телевидении американского штата Флорида писатель, режиссер и продюсер Баред Маронян готовит документальный фильм «Женщины 1915 года». Об этом пишет «The Armenian Mirror-Spectator».
На протяжении многих лет Баред Маронян использовал свои таланты в разных средствах массовой информации, особенно на общественном телевидении Флориды. Работая на «PBS» в течение 21 года, он получил четыре региональные премии «Эмми». Но затем решил использовать свои навыки для создании документальных фильмов на тему Геноцида армян.
После работы над проектом «Сироты геноцида», продюсер решил сосредоточиться на судьбе женщин, которые стали жертвами Геноцида армян, а также многих американских и европейских женщин, пришедших на помощь жертвам геноцида. По его словам, фильм представит тяжелую участь армянских женщин и всех неармянских женщин, которые пришли на помощь своим сестрам. «Девушки, которым было 19, 20, 21 год, оставляли свои роскошные дома в Скандинавии, США или Канаде и в качестве добровольцев ехали в Западную Армению, на поля смерти во время геноцида и встречались со своими армянскими сестрами»,– сказал Маронян.