Ամերիկյան Ֆլորիդա նահանգի հանրային հեռուստատեսությունում աշխատող գրող, ռեժիսոր եւ պրոդյուսեր Բարեդ Մարոնյանը «1915 թվականի կանայք» վերնագրով փաստագրական ֆիլմ է պատրաստում: Այս մասին գրում է «The Armenian Mirror-Spectator»-ը:
Երկար տարիներ Բարեդ Մարոնյանն իր տաղանդներն օգտագործել է զանգվածային տարբեր լրատվամիջոցներում: 21 տարի աշխատելով «PBS»-ում՝ նա 4 տարածաշրջանային «Էմմի»-ի է արժանացել: Բայց հետո որոշել է իր հմտություններն օգտագործել հայերի ցեղասպանության թեմայով փաստագրական ֆիլմերի ստեղծման համար:
«Ցեղասպանության որբեր» նախագծի շուրջ աշխատանքից հետո պրոդյուսերը որոշել է կենտրոնանալ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած, ինչպես նաեւ ամերիկացի ու եվրոպացի կանանց ճակատագրի ուղղությամբ, ովքեր օգնել են ցեղասպանության զոհերին:
Մարոնյանի խոսքով՝ ֆիլմը կներկայացնի հայ կանանց ծանր ճակատագիրը, ինչպես նաեւ ոչ հայ կանանց, ովքեր օգնել են իրենց քույրերին: «Աղջիկները, որոնք 19, 20, 21 տարեկան են եղել, թողել են իրենց շքեղ տները Սկանդինավիայում, ԱՄՆ-ում կամ Կանադայում եւ որպես կամավոր մեկնել Արեւմտյան Հայաստան եւ հանդիպել իրենց հայ քույրերի հետ»,- նշել է ռեժիսորը:

For many years now, American-Armenian writer, director and producer Bared Maronian has used his talents in a variety of outlets, especially in Florida public television. However, in the past few years, he has decided to bring his skills in putting together documentaries to a subject close to his heart, the Armenian Genocide, The Armenian Mirror-Spectator reported.
Now, Maronian is shooting a documentary titled “Women of 1915.”
Bared Maronian was with PBS for 21 years, and he has won four regional Emmy awards for his PBS work.
After the filming of the “Orphans of the Genocide,” which was released last year, Maronian is now focusing on the women who were either victimized during the Genocide but also many American and European women who came to the rescue of the Genocide victims.
“Women of 1915,” he explained, would be about “the plight of the Armenian women and all the non-Armenian women who came to the rescue of their sisters. Girls who were 19, 20, 21 left their plush homes in Scandinavia, the US or Canada and volunteered to travel to Western Armenia and the killing fields of the Genocide and met their Armenian sisters,” Bared Maronian said.