ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման սեպտեմբերի 11-ին ընդունել է  Մերձավոր Արեւելքի մարոնիների, հայկական եկեղեցու, ասորական, ուղղափառ, հունական եւ սիրիական կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը ներկա է գտնվել Հայ առաքելական եկեղեցու Մեծի տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն, հայտնում է կաթողիկոսարանի մամուլի ծառայությունը:
Դիմելով նախագահ Օբամային՝ Արամ Ա-ն առաջին հերթին ցավակցություն է հայտնել սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության 13-րդ տարելիցի առթիվ: Վեհափառը նշել է, որ ահաբեկչությունն իր տարբեր դրսեւորումներով շարունակվում է աշխարհի տարբեր ծագերում, այդ թվում նաեւ՝ Մերձավոր Արեւելքում:  Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում ահաբեկչությունը սպառնալիք է ոչ միայն քրիստոնյաների, այլեւ մահմեդականների եւ ողջ աշխարհի համար: Ըստ նրա՝ հավաքական եւ համաձայնեցված ջանքերը պետք է ուղղվեն ծայրահեղականության դեմ պայքարին:
Խոսելով Մերձավոր Արեւելքի քրիստոնյաների մասին՝ վեհափառը նշել է, որ քրիստոնյաներն օտար չեն տարածաշրջանում եւ չպետք է երկրորդ կարգի քաղաքացի համարվեն, քանի որ նրանց պատմությունը խոր արմատներով գնում է դեպի Մերձավոր Արեւելքի պատմություն:  Արամ Ա-ն ողջունել է նախագահ Օբամայի հայտարարությունը համատեղ ջանքերով ծայրահեղական շարժումներն արմատախիլ անելու վերաբերյալ:
Հանդիպման մասնակիցները կարծիքներ են փոխանակել առաջին հերթին Իրաքի քրիստոնեական համայնքի ծանր վիճակի մասին: Մարոնիների պատրիարք Ռային նախագահ Օբամային է ներկայացրել հոգեւոր առաջնորդների նախապես պատրաստած նամակը:
Նախագահ Օբաման, իր հերթին,  ներկայացրել է իր հայտարարության առանցքային կետերը՝ ընդգծելով, որ խղճի ազատությունը եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը շարունակում են մնալ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթությունները:

Президент США Барак Обама 11 сентября принял представителей маронитов, армянской церкви, ассирийской, православной, греко-католической и сирийской католической церкви Ближнего Востока в Вашингтоне.
На встрече присутствовал Католикос Великого дома Киликийского Армянской апостольской Церкви Арам I, сообщает пресс-служба католикосата.
Обращаясь к президенту Обаме, Арам I прежде всего выразил соболезнования по случаю 13-ой годовщины теракта 11 сентября. Его Святейшество отметил, что терроризм в его разных формах и проявлениях продолжается в разных уголках мира, в том числе и на Ближнем Востоке. Католикос подчеркнул, что терроризм в регионе является не только угрозой для христиан, но и мусульман, и всего мира в целом. По его словам, коллективные и согласованные усилия должны быть направлены на борьбу с экстремизмом.
Говоря о христианах Ближнего Востока, Его Святейшество отметил, что христиане не чужаки в регионе и не должны считаться гражданами второго сорта, так как их история глубоко корнями уходит в историю Ближнего Востока. Арам I приветствовал заявление президента Обамы и приверженность США совместным усилиям для искоренения экстремистских движений.
Участники встречи обменялись мнениями, прежде всего относительно тяжелой ситуации христианских общин в Ираке. Патриарх маронитов Раи представил президенту Обаме заранее подготовленное письмо духовных лидеров.
Президент Обама, в свою очередь, изложил ключевые моменты его заявления, подчеркнув, что свобода совести и защиты прав человека остаются главными приоритетами во внешней политике Соединенных Штатов.