Քառյակի քաղաքական ուժերին ավելի շատ միավորում են տակտիկական նպատակները, քան ռազմավարական. նրանց պատկերացումները ապագա զարգացումների վերաբերյալ, կարելի է ասել, տարբեր են: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ՀԱԿ-ը եւ «Ժառանգությունը» լավագույն դեպքում չեն բացառի «հեղափոխություն ներքեւից» տարբերակը, այսինքն՝ ժողովրդական լայն մասնակցային շարժումներով, իսկ ԲՀԿ-ն առաջին հերթին տեսնում է 2017-18թթ. ընտրափուլերի միջոցով սահուն իշխանափոխության տարբերակը:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումների թեմային, Սաֆարյանը նկատել է, որ ՀՀԿ-ի համար կարեւոր է սահմանադրական բարեփոխումների խնդիրը՝ իշխանության վերարտադրության խնդիրը լուծելու տեսանկյունից, ինչպես նաեւ ԲՀԿ-ի եւ ՀԱԿ-ի կողմից խաղի կանոնների փոփոխություն թույլ չտալու տեսանկյունից: Նրա խոսքով՝ ԲՀԿ-ն ակնկալում է կրկին անել այն փորձը, ինչ արվեց 2012թ.՝ իրեն հասու եղանակներով. ստանալ քվեների մեծամասնություն եւ կառավարություն կազմավորելու իրավունք, սակայն դա չհաջողվեց:
Փորձագետի կարծիքով՝ ՀԱԿ-ը եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը կատեգորիկ դեմ են կառավարման համակարգի փոփոխությանը, մինչդեռ  ԲՀԿ-ի դեպքում չի բացառվում, որ ինչ-ինչ տարբերակների դեպքում նրանք «այո» ասեն բարեփոխումներին:

Четверку парламентских сил Армении объединяют скорее тактические, нежели стратегические цели. Их сценарии дальнейшего развития событий, можно сказать, отличаются. Об этом на пресс-конференции 17 сентября заявил член фракции «Здравствуй, Ереван» в Совете старейшин столицы Армении, политический аналитик Степан Сафарян.
По его словам, Армянский национальный конгресс и «Наследие» не будут исключать вариант «революции снизу», иначе говоря, с участием народных масс, в то время как «Процветающая Армения» рассматривает возможность плавной смены власти через выборы 2017 – 2018 гг.
На взгляд аналитика, «ПА» намеревается вновь повторить попытку, которая была сделана в 2012 году и провалилась: всеми доступными способами заполучить на выборах большинство голосов и право сформировать Правительство.
Коснувшись вопроса конституционных реформ, Сафарян заметил, что для правящей Республиканской партии Армении важно провести эти реформы для того, чтобы с одной стороны обеспечить воспроизводство своей власти, с другой – не позволить «ПА» и АНК изменить правила игры. По мнению эксперта, АНК во главе с Левоном Тер-Петросяном категорически против перехода к парламентской форме правления, в то время как «ПА» при наличии определенных условий может сказать реформам «да».