Ավելի քան 4000 շիշ վիսկի խնձորի քացախի տեսքով առգրավել են Սաուդյան Արաբիայի արեւմուտքում գտնվող Ջիդա քաղաքի նավահանգստի մասքսային ծառայության աշխատակիցները, հաղորդում է «France 24» հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով աշխատակիցներին:
«Տեղեկությունն այն մասին, որ նավահանգիստ է ժամանելու բեռնախուց անօրինական բեռով հարեւան երկրից»,- նշել է նա, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Սաուդյան Արաբիայում, որն աշխարհի ամենապահպանողական երկրներից մեկն է, սպիրտային խմիչքն արգելված է: Սակայն դա չի կանգնեցնում մաքսանենգներին երկիր ալկոհոլ ներմուծելու փորձերում, որոնց արժեքը տեղի «սեւ շուկայում» շատ բարձր է: Այս պահին հազարավոր ուխտագնացներ ամբողջ աշխարհից թագավորություն են գալիս, որպեսզի հաջորդ շաբաթ մասնակցեն հաջին՝ մահմեդականների սրբավայրերի այցելություն:

Более четырех тысяч бутылок виски под видом яблочного уксуса изъяли таможенники в порту города Джидда на западе Саудовской Аравии, сообщил телеканал France 24 со ссылкой на представителя таможенной службы порта.
«Информация о том, что в порт прибудет контейнер с незаконным грузом, поступила к нам из соседней страны», - отметил он, передает РИА Новости.
В Саудовской Аравии, которая является одной из самых консервативных стран мира, существует строгий запрет на продажу спиртного. Однако это не останавливает контрабандистов от попыток провезти в страну алкоголь, стоимость которого на местном «черном» рынке очень высока. В настоящее время тысячи паломников со всего мира съезжаются в королевство, чтобы со следующей недели принять участие в хадже - посещении священных для мусульман мест