Ածխաթթու գազի արտանետումները մթնոլորտ, որը գլոբալ տաքացման գլխավոր պատճառն է, 2014թ. շարունակում է աճել՝ հասնելով նոր ռեկորդի՝ 40 մլրդ տոննա: Նման եզրակացության են հանգել Ածխածնի հարցերով գլոբալ նախագծի  (Global Carbon Project) անդամ գիտնականները, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Երկրի կլիմայական համակարգի միջին ջերմաստիճանի աճը 2 աստիճան մակարդակի (66 տոկոս հավանականությամբ) պահելու համար  CO2-ի ապագա բոլոր արտանետումների առավելագույն մակարդակը պետք է կազմի  1200 միլիարդ տոննա, իսկ CO2-ի արտանետումների համար մարդկությանը մնացած «քվոտան» կարող է սպառվել արդեն մեկ սերնդի ընթացքում, ասվում է Գլոբալ ածխածնային բյուջեի վերջին տարբերակում: Այդ քվոտան սպառվելու է 30 տարվա ընթացքում, եւ դրանից խուսափելու համար` անհրաժեշտ է  մարդկությանը հասանելի արդյունահանվող վառելիքի պաշարների 50%-ին ձեռք չտալ կամ էլ CO2-ի նոր պաշարները գետնի տակ պահել: CO2-ի արտանետումների հիմնական աղբյուրը արդյունահանվող վառելիքի այրումն է, ինչպես նաեւ ցեմենտի արտադրությունը եւ անտառահատումը:
Հիշեցնենք,  սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում տեղի է ունենալու  կլիմայի հարցերով գագաթաժողով` ՄԱԿ-ի հովանու ներքո,  որի ընթացքում համաշխարհային առաջնորդները կքննարկեն  CO2-ի արտանետումների դեմ պայքարի հնարավոր միջոցները:

Выбросы углекислого газа в атмосферу — главная причина глобального потепления — в 2014 году продолжат расти, достигнув нового рекорда в 40 миллиардов тонн. К такому выводу пришли ученые-участники Глобального проекта по углероду (Global Carbon Project), сообщает Lenta.ru
Для того чтобы удержать рост средней температуры климатической системы Земли в пределах 2 градусов по Цельсию (с вероятностью в 66 процентов), потолок всех будущих выбросов CO2 должен будет составлять 1200 миллиардов тонн, а оставшаяся человечеству «квота» на выбросы CO2 может быть исчерпана в течение уже одного поколения, говорится в последнем варианте Глобального углеродного бюджета.  На данный момент, при  нынешнем уровне выбросов, эта квота будет исчерпана в течении  30 лет, и дабы  избежать этого необходимо более 50% доступных человечеству запасов ископаемого топлива оставить нетронутыми или же внедрить, новые технологии запасания CO2 под землей. Основным источником выбросов CO2 остается сжигание ископаемого топлива, а также производство цемента и вырубка лесов.
Напомним, что 23 сентября в Нью-Йорке пройдет Саммит по климату под эгидой ООН, на котором мировые лидеры обсудят возможные меры по борьбе с выбросами CO2.