ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմից շուրջ 30 ներկայացուցիչներ կմասնակցեն ԵԱՀԿ աջակցությամբ կազմակերպված մարդու իրավունքների դասընթացին, որը մեկնարկել է այսօր՝ հոկտեմբերի 1-ին, Դիլիջանում՝ Տավուշի մարզում:
Քառօրյա դասընթացը հիմնվում է վերապատրաստողների վերապատրաստման համապարփակ ծրագրի վրա, որը մշակվել եւ իրականացվել էր 2013թ.՝ օգնելու ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը ամրապնդել մարդու իրավունքների պաշտպանությունը զինված ուժերում: Նախաձեռնությունն իրականացվում է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարության համագործակցությամբ:
«Մարդու իրավունքների կրթությունը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ գործունեության առանցքում», - ասաց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի Մարդու իրավունքների հարցերով պատասխանատու Ռադկա Ռուբիլինան. «Այս դասընթացը ոչ միայն կընդլայնի զինված ուժերի անձնակազմի մարդու իրավունքների մասին գիտելիքները, այլ նաեւ կօգնի զարգացնել գործնական հմտություններ՝ իրագործելու այդ իրավունքները՝ հիմնված մարդու իրավունքների ազգային եւ միջազգային չափորոշիչների եւ ծառայությունից բխող կանոնների վրա»:
Դասընթացը, որը վարում են մարդու իրավունքների ոլորտի փորձագետներ, կանդրադառնա մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների սահմանումներին, ինչպիսիք են՝ ազատության եւ անձնական անձեռնմխելիության, տեղաշարժի, կրոնի եւ արտահայտվելու ազատության իրավունքներ, խտրականության եւ վատ վերաբերմունքի արգելում: Ուսուցման ընթացքում տարբեր ինտերակտիվ մեթոդներ կկիրառվեն, ինչպիսիք են՝ թիմային աշխատանք, քրեական գործերով առանձին դեպքերի վերլուծություն եւ դատախաղեր: Յուրաքանչյուր դասընթաց կներառի նաեւ հստակեցում՝ զինվորական ծառայությանը վերաբերող պահանջների եւ պարտականությունների մասին:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը նշեց. «Մենք սկսեցինք ծրագիրն այն համոզմունքով, որ մարդու իրավունքների կրթությունը հնարավորություն կտա հասցեագրել մարդու իրավունքների խախտումների պատճառները եւ կխրախուսի զինծառայողներին պաշտպանել իրենց եւ իրենց ծառայակիցների իրավունքները: Մենք գիտակցում ենք, որ երկար Ճանապարհ պետք է անցնենք մարդու իրավունքների կրթությունից մինչեւ գործնականում դրանց պաշտպանությունը, եւ տրամադրված ենք հաստատակամորեն: Մարդու իրավունքների կրթությունը նոր հաղորդակցության մշակույթ է ներմուծում զինված ուժեր եւ ձեւավորում է հասարակություն-զինված ուժեր հարաբերությունների յուրահատուկ ուղի:
Դասընթացի մեթոդաբանությունը հիմնված կլինի Զինված ուժերի անձնակազմի Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանությունը ձեռնարկի վրա, որը մշակվել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի (ԶՈՒԺՎ) կողմից, ինչպես նաեւ ուսումնական ձեռնարկի վրա, որ մշակվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ:

YEREVAN. – Around 30 Armenian Armed Forces personnel will participate in an OSCE-supported human rights training course which started today in Dilijan.
The 4-day training builds on a large-scale train the trainer programme developed and implemented in 2013 to help the Defence Ministry strengthen the protection of human rights in the Armed Forces. The initiative is implemented by a non-governmental organization Protection of Rights Without Borders with the support of the OSCE Office in Yerevan and with the co-operation of the Defence Ministry.
“Human rights education mainstreaming remains a focus of OSCE activities”, said Radka Rubilina, Human Rights Officer, OSCE Office in Yerevan. “This training will not only advance knowledge of human rights, but will also help develop practical skills in exercising these rights based on national and international human rights standards and disciplinary rules deriving from service.”
The training, conducted by experts in the field of human rights, will touch upon the basic definitions of human rights and fundamental freedoms, such as the right to liberty and security, freedom of movement, freedom of religion and expression, prohibition of discrimination and ill treatment. Various interactive teaching methods will be employed like team work, case studies of criminal cases and moot courts. Each training session will also clarify the requirements and duties of military staff.
Haykuhi Harutyunyan, President of Protection of Rights Without Borders NGO, said: “We have started the project with the belief that human rights education in the Armed Forces will address the causes of human rights violations and will encourage soldiers to uphold their own rights as well as the rights of others. It will be a long path from human rights education to safeguarding human rights in the military system, but we are determined to take that path. Human rights education brings new cultures of communication into the Armed Forces and develops a unique channel for civil-military relations”.
The methodology of the training will be based on The Handbook on Human Rights of Armed Forces Personnel and Fundamental Freedoms of Armed Forces Personnel, developed by OSCE/ODIHR and the Geneva Centre for the Democratic Control of the Armed Forces (DCAF), and the teaching manual developed and supported by the OSCE Office in Yerevan.