Թուրքիայի լեզվաբանական խորհուրդը առաջիկա 5 տարվա ռազմավարական նախագծի կազմման աշխատանքներին մասնակցելու համար հրավիրել է պոլսահայ լրագրող, լեզվաբան Սեւան Նիշանյանին։
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ՝ Սեւան Նիշանյանը արդեն մեկ համաժողովի մասնակցել է։  Թուրքիայի լեզվաբանական խորհրդի նախագահ Շուքրու Հալուք Աքալըն նշել է, որ գոհ է Սեւան Նիշանյանի հետ հանդիպումից, եւ այսուհետ նա անպայման մյուս համաժողովներին էլ է մասնակցելու։
Նշենք, որ ներկայիս թուրքերեն այբուբենը կազմել է հայտնի լեզվաբան, հայազգի Հակոբ Մարթայանը, ով մեծ ներդրում է ունեցել թուրք լեզվաբանության զարգացման մեջ։

Лингвистический союз Турции для участия в работе по составлению  5-летнего стратегического проекта пригласил журналиста армянского происхождения Севана Ншаняна.
Последний уже принял участие в одной конференции, передает турецкая  «Zaman». Председатель лингвистического совета Турции Шукру Халук Акалы отметил, что он доволен встречей с Ншаняном , и после этого он примет участие в работе последующих конференций.
Отметим, что  существующий турецкий алфавит составлен армянином Акопом Мартаяном, внесшим большой вклад в развитии турецкого языкознания.