Եվրահանձնաժողովը դեռ պատրաստ չէ Թուրքիայի քաղաքացիների նկատմամբ մուտքի արտոնագրերի պահանջները չեղարկելու հանձնարարական տալ, սակայն գնահատում է եվրաինտեգրման ճանապարհին երկրի կատարած քայլերը, հայտնում է «Ռոսբալտը»:
Աղբյուրի տեղեկություններով՝ Եվրահանձնաժողովը իշխանություններին կոչ է արել մի շարք օրենսդրական ու վարչական բարեփոխումներ իրականացնել:
Աղբյուրը նշում է, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 20-ին Եվրահանձնաժողովը ԵԽ-ին եւ ԵՄ-ի խորհրդին է ներկայացրել Թուրքիայի կողմից առանց մուտքի արտոնագրի ռեժիմի առաջխաղացման գործում հաստատված չափանիշների իրականացման առաջին գանհատականները: Եվրահանձնաժողովի ճանապարհային քարտեզը բաղկացած է 5 մասերից. միգրացիոն գործընթացների կառավարում, փաստաթղթերի պաշտպանություն, հասարակական կարգ եւ անվտանգություն, հիմնարար իրավունքներ, ինչպես նաեւ ապօրինի միգրանտների հետընդունում:
Ինչպես նշվում է զեկույցում, օրենսդրական եւ վարչական ոլորտների  իրավիճակն ու ԵՄ-ի հետ ընդհանուր համագործակցությունը դեռեւս չեն հասել այն մակարդակին, որով Եվրահանձնաժողովը կարող է ԵԽ-ին ու ԵՄ-ի խորհրդին առաջարկել Թուրքիայի քաղաքացիների նկատմամբ վիզային պահանջները չեղյալ հայտարարել:
Եվրահանձնաժողովը նաեւ Անկարային կոչ է անում սահմանների կառավարման առավել արդյունավետ համակարգ ստեղծել:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2013թ. դեկտեմբերի 16-ին Թուրքիան Եվրամիության հետ ռեադմիսիայի համաձայնություն էր ստորագրել: Պայմանագրի ստորագրումը առաջին քայլն էր Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ մուտքի արտոնագրերի չեղարկման ճանապարհին:

Еврокомиссия пока не готова рекомендовать отмену визовых требований к гражданам Турции, но оценила усилия страны на пути к евроинтеграции. Об этом сообщает Росбалт
По информации источника, ЕК призвала власти провести ряд законодательных и административных реформ.
ЕК, уточняет источник, 20 октября представила Европарламенту и Совету ЕС первую оценку выполнения Турцией критериев, установленных в плане продвижения к безвизовому режиму. Дорожная карта, представленная ЕК, состоит из пяти блоков: защита документов, управление миграционными процессами, общественный порядок и безопасность, основополагающие права, а также реадмиссия нелегальных мигрантов.
Как отмечается в докладе, ситуация в области законодательства и администрации и общее сотрудничество с ЕС не достигли того уровня, на котором ЕК может предложить ЕП и Совету ЕС отменить визовые требования к гражданам Турции.
ЕК также призывает Анкару создать более эффективную систему управления границами.
Источник напоминает, что 16 декабря 2013 года Турция подписала соглашение о реадмиссии с Евросоюзом. Подписание договора стало первым шагом на пути к отмене виз между Турцией и ЕС.