2015թ.-ից Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները արտոնյալ հնարավորություն կստանան հիպոտեկային վարկերը մարելու համար: Այդ մասին նշվում է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների աջակցության վերաբերյալ օրինագծերի փաթեթում: Կառավարության կազմած օրինագծերի քննարկումը սկսվել է խորհրդարանում հոկտեմբերի 21-ին:
«Եկամտահարկի մասին» օրենքի փոփոխության նախագծի համաձայն՝ սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները հետ են ստանալու եկամտահարկը՝ նոր բնակավայրի ձեռքբերման հիպոտեկային վարկի տոկոսի չափով: Արտոնյալ կարգը տարածվելու է ոչ միայն վարձու աշխատողների վրա, այլ նաեւ մասնավոր ձեռներեցների, ինչպես նաեւ բնակարանների համար, որոնք կառուցվում են ոչ միայն սահմանամերձ գյուղերում, այլ նաեւ ամբողջ հանրապետության տարածքում:

С 2015 г. жители приграничных сел Армении получат возможность льготы для выплаты ипотечных кредитов. Об этом говорится в пакете законопроектов по поддержке жителей приграничных населенных пунктов. Обсуждение законопроектов, составленных Правительством, началось 21 октября в парламенте.
По проекту изменений в Закон «О налоге на доход», жители приграничных сел будут получать обратно налог на доход, в размере процентов по ипотечному кредиту на покупку нового жилья (непосредственно у застройщика). Льготный режим распространяется не только на наемных работников, но и на частных предпринимателей – и на жилье, строящееся не только в приграничных селах, но и по всей остальной республике.