Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է Իրան-Հայաստան երկաթուղու համար ներդրումներ փնտրել: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ մեկնաբանելով Իրան կատարած իր այցը: Նա հիշեցրեց, որ «Расиа ФЗЭ» ներդրումային ընկերությունն արդեն հետաքրքրվել է նախագծով եւ հիմա ֆինանսավորում է փնտրում:
«Ինչպես գիտեք, այդ ծրագիրը շատ կարեւոր է մեր երկրի համար: Իրանի ղեկավարությունը պատրաստ է համագործակցել, եւ երբ ծրագրի համար ֆինանսավորում գտնենք, կօգնի մեզ իրականացնել այն»,- հայտարարեց վարչապետը:
Նախնական տեղեկություններով, երկաթուղու շինարարությունը գնահատվում է 3.2 մլրդ դոլար, որի 60%-ը պատրաստ է ներդնել «Расиа ФЗЭ» ընկերությունը: Ակնկալվում է, որ երկաթուղու կառուցումը մինչեւ 6 տարի կտեւի: Փետրվարին կառավարությանը ներկայացրած փաստաթղթի համաձայն, շինարարությունը հնարավոր է սկսել 2016 թվականին եւ ավարտել 2022-ին:

Правительство Армении продолжает искать инвесторов в железную дорогу Иран – Армения. Об этом заявил в парламенте 22 октября премьер-министр Армении Овик Абрамян, комментируя итоги своего визита в Иран 20-12 октября. Он напомнил, что инвестиционная компания «Расиа ФЗЭ» уже заинтересовалась проектом и теперь ищет для него финансирование.
«Программа эта, как вы знаете, очень важна для нашей страны. Руководство Ирана готово к сотрудничеству, и как только мы найдем финансирование для проекта, поможет нам в его реализации», - заявил премьер-министр.
Строительство железной дороги, по предварительным данным, оценивается в $3,2 млрд, 60% из них готова вложить «Расиа ФЗЭ». Ожидается, что строительство продлится до 6 лет. По документу, который компания представила в феврале в Правительство, строительство может начаться в 2016 и закончиться в 2022 году.