Հայաստանի կառավարությունը շարունակում է Իրան-Հայաստան երկաթուղու համար ներդրումներ փնտրել: Այս մասին հոկտեմբերի 22-ին խորհրդարանում հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ մեկնաբանելով Իրան կատարած իր այցը: Նա հիշեցրեց, որ «Расиа ФЗЭ» ներդրումային ընկերությունն արդեն հետաքրքրվել է նախագծով եւ հիմա ֆինանսավորում է փնտրում:
«Ինչպես գիտեք, այդ ծրագիրը շատ կարեւոր է մեր երկրի համար: Իրանի ղեկավարությունը պատրաստ է համագործակցել, եւ երբ ծրագրի համար ֆինանսավորում գտնենք, կօգնի մեզ իրականացնել այն»,- հայտարարեց վարչապետը:
Նախնական տեղեկություններով, երկաթուղու շինարարությունը գնահատվում է 3.2 մլրդ դոլար, որի 60%-ը պատրաստ է ներդնել «Расиа ФЗЭ» ընկերությունը: Ակնկալվում է, որ երկաթուղու կառուցումը մինչեւ 6 տարի կտեւի: Փետրվարին կառավարությանը ներկայացրած փաստաթղթի համաձայն, շինարարությունը հնարավոր է սկսել 2016 թվականին եւ ավարտել 2022-ին:

YEREVAN. - Armenian government continues to seek investors in the Iran - Armenia railway, announced the Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan in parliament on Wednesday, commenting on the results of his visit to Iran, Armenian News - NEWS.am reports.
The PM reminded that Dubai-based Rasia FZE investment company was already interested in the project and currently Armenia seeks additional investors.
“This project, as you know, is very important for our country. The Iranian leadership is ready to cooperate, and as soon as we find funding for the project, will help us to implement it,” the Prime Minister said.
The construction of the railway, according to preliminary data, is estimated at $3.2 billion, and Rasia FZE is ready to invest 60% of the required amount. Construction is expected to last up to 6 years. According to the document, which the company introduced in February to the Armenian Government, the construction could start in 2016 and end in 2022.