Թուրքիան իր մեջ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող պայմանավորվածությունները իրացնելու ուժ չգտավ: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ դեռ 5 տարի առաջ Հայաստանի նախագահի նախաձեռնությամբ մեկնարկեց գործընթաց, որն ավարտվեց հարաբերությունների կարգավորմանը, սահմանների բացմանը, բոլոր հարցերի շուրջ շփվելու հնարավորության ստեղծմանն ուղղած հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ:
Թուրքիան իր միջազգային հանրության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ստորագրված արձանագրությունները վավերացնելու եւ պայմանավորվածությունները իրականացնելու ուժ չգտավ, փաստեց արտգործնախարարը: «Միջազգային հարաբերությունների կարեւորագույն սկզբունքը ձեռքբերված պայմանավորվածությունների նկատմամբ հարգանքն է: Թուրքիան չկարողացավ հարգանք դրսեւորել ստորագրված համաձայնությունների նկատմամբ: Այսպիսով, գնդակը թուրքական կողմի դաշտում է», - փաստեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին, ապա Հայաստանը պատրաստ է  քայլել համանախագահների կողմից առաջարկված լուծմանն ընդառաջ: «Ադրբեջանի կողմից նման պատրաստակամության մասին մենք դեռ չենք լսել: Ուստի այստեղ եւս գնդակը նրանց կողմի դաշտում է», -եզրափակեց Նալբանդյանը:

Турция не нашла в себе силы выполнить договоренности, касающиеся нормализации армяно-турецких отношений. Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян 23 октября на совместной пресс-конференции с главой МИД Германии Франком-Вальтером Штайнмаером.
Министр напомнил, что еще 5 лет назад по инициативе президента Армении начался процесс, завершившийся подписанием армяно-турецких протоколов, призванных способствовать нормализации отношений, открыть границы, создать возможность общаться по всем вопросам.
Турция не нашла в себе сил ратифицировать протоколы и реализовать договоренности, подписанные при участи представителей международного сообщества, констатировал глава МИД. «Важнейшим принципом международных отношений является уважение к договоренностям. Турция не смогла проявить уважение к подписанным договоренностям. Таким образом, мяч находится на турецкой стороне поля», - констатировал министр.
Что касается отношений с Азербайджаном, то, отметил Налбандян, Армения готова идти к решению на основании предложений, представленных сопредседателями. «Со стороны Азербайджана мы пока не слышали о подобной готовности. Так что и тут мяч на их стороне поля», - заключил Налбандян.