ԵՄ-ն Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է մնում: Այս մասին ԱԺ-ում հոկտեմբերի 30-ին 2015թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարել է  արտգործնախարարի տեղակալ  Շավարշ Քոչարյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանը-ԵՄ հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ: «Հայաստանը շարունակում է ակտիվ մասնակցել «Արեւելյան գործընկերության» ծրագրերին: Մեր հարաբերությունները զարգանում են տարբեր ուղղություններով: Կողմերը համաձայնության են եկել նոր հարաբերությունների իրավական հիմքների առնչությամբ: Առաջիկայում նախատեսվում են աշխատանքային հանդիպումներ՝ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչների հարցով, դրանից հետո  կսկսվեն քաղաքական խորհրդակցություններ՝ համագործակցության նոր ուղղության ձեւավորման  շուրջ», - ասել է Քոչարյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների շարունակման եւ ամրապնդման մեջ, եւ երկիրը գործադրում է բոլոր հնարավոր ջանքերը ԵՄ-ի հետ հակասությունները բացառելու համար՝ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը զուգահեռ: «Մենք պետք է նշենք այն բնագավառները, որտեղ կարող ենք ազատ գործել՝ առեւտրի  առումով», - նշել է Շավարշ Քոչարյանը:

ЕС продолжает оставаться важным партнером для Армении. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе обсуждения проекта бюджета на 2015 год заявил 30 октября заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян.
По его словам, отношения Армения – ЕС продолжают развиваться. «Армения продолжает активное участие в программах в рамках «Восточного партнерства». Наши отношения развиваются по разным направлениям. Стороны пришли к согласию по формированию правовых основ новых отношений. В ближайшее время предусматривается проведение рабочих совещаний по вопросу экономического составляющего в отношениях между Арменией и ЕС, после этого начнутся политические консультации по формированию нового круга сотрудничества», - сказал Кочарян.
Он также отметил, что Армения заинтересована в продолжении и углублении отношений с ЕС, и страна прилагает все усилия для исключения противоречий с Евросоюзом на фоне вступления Армении в Евразийский экономический союз. «Мы должны уточнить сферу, где можем действовать свободно в планет торговли», - заключил Шаварш Кочарян.