Չինացի գիտնականները Շանհայից ուղեւորվել են Անտարկտիդա, որտեղ «Բեյդոու» չինական նավագնացության արբանյակային համակարգի համար բազային կայան կկառուցեն: Այդ մասին հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ արշավախմբի կազմում Չինաստանից, Թայվանից, Թաիլանդից եւ Թուրքիայից մեկնած 281 հետազոտող են: Ծովում մասնագետները կիրականացնեն հիդրոլոգիական, օդերեւութաբանական, կենսաբանական եւ երկրաբանական հետազոտություններ:
Գործակալության փոխանցմամբ, Չինաստանը Անտարկտիդայում գիտահետազոտական գործունեություն է իրականացնում 1984թ.-ից: Չինացի բեւեռախույզները վերջին արշավախմբի ժամանակ բացել են «Թայշան» չորրորդ գիտական կենտրոնը: Հետազոտողները նաեւ որոշել են 5-րդ բեւեռային կայանի շինարարության վայրը:

Китайские ученые отправились из Шанхая в Антарктиду, где построят базовую станцию для китайской навигационной спутниковой системы «Бэйдоу». Об этом сообщает ТАСС.
В состав экспедиции, уточняет источник, входит 281 исследователь из материкового Китая, Тайваня, Таиланда и Турции. Ученые будут изучать экосистему континента, обследовать местность и составлять карты, исследовать изменения состояния льдов и снежного покрова, проводить геомагнитные исследования. В море специалисты будут вести гидрологические, метеорологические, биологические и геологические исследования.
Как напоминает агентство, Китай ведет научно-исследовательскую деятельность в Антарктиде с 1984 года. Китайские полярники в ходе последней экспедиции открыли четвертую китайскую научную станцию «Тайшань». Исследователи также определили место для строительства пятой полярной станции КНР.