2014թ. նոյեմբերի 1-ից ուժի մեջ կմտնի Եվրամիության հետ Ուկրաինայի ասոցացման մասին համաձայնությունը:
Ընդ որում, Ուկրաինայի եւ Եվրամիության միջեւ ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ համաձայնության տնտեսական մասը հետաձգվել է մինչեւ 2015թ. ավարտը: Այդուհանդերձ, ԵՄ-ն միակողմանիորեն եւս մեկ տարով երկարաձգել է Ուկրաինայի տրամադրվող առեւտրային առավելությունների ժամանակահատվածը, հայտնում է UNIAN-ը:
Հոկտեմբերի 26-ին տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձեւավորված կոալիցիան պետք է ապահովի ազատ միջագզային առեւտրի իրացման եւ անուղղակի տեխնիկական խոչընդոտների վերացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծումը՝ Եվրամիության երկրներում ուկրաինական արտադրանքի իրացման նպատակով:

Provisional application of the Association Agreement signed between Ukraine and EU comes into force on Saturday.
The economic part related to the free trade area was postponed till the end of 2015. Nevertheless, EU has unilaterally extended for a year the trade preferences for Ukraine, UNIAN said.
Parliamentary coalition created as a result of the October 26 parliamentary elections has to ensure creation of favorable conditions for free trade and removal of technical obstacles to the sale of Ukrainian products in EU market.