ՌԴ կառավարության Օրենսդրական գործունեության հանձնաժողովը հավանություն է տվել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի կառավարությունների միջեւ համաձայնագրին, որը վերաբերում է մի երկրից մյուսը քաղաքացիների ժամանման կարգին: Այս մասին հաղորդվում է ՌԴ կառավարության կայքում: Հստակեցվում է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է ժամանակավորապես՝ մինչեւ 30 օրով Հայաստան ժամանող ՌԴ քաղաքացիներին եւ Ռուսաստան ժամանող ՀՀ քաղաքացիներին ազատել գրանցման պարտավորությունից:
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի կառավարությունների միջեւ սույն համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2014թ. հուլիսի 11-ին Սոչիում:

Russian government's committee has approved an agreement between the Armenian and Russian governments regulating the stay of citizens on the territories of the states.
It is specified that the agreement provides lifting of registration for the Russian citizens temporarily residing in the territory of Armenia and Armenian citizens temporarily staying on the territory of Russia during 30 days.
Agreement between the Governments of Russia and Armenia on the order of stay of Russian citizens on the territory of Armenia and Armenian citizens on the territory of Russia was signed in Sochi on July 11, 2014.