ՌԴ կառավարության Օրենսդրական գործունեության հանձնաժողովը հավանություն է տվել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի կառավարությունների միջեւ համաձայնագրին, որը վերաբերում է մի երկրից մյուսը քաղաքացիների ժամանման կարգին: Այս մասին հաղորդվում է ՌԴ կառավարության կայքում: Հստակեցվում է, որ համաձայնագիրը նախատեսում է ժամանակավորապես՝ մինչեւ 30 օրով Հայաստան ժամանող ՌԴ քաղաքացիներին եւ Ռուսաստան ժամանող ՀՀ քաղաքացիներին ազատել գրանցման պարտավորությունից:
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի կառավարությունների միջեւ սույն համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2014թ. հուլիսի 11-ին Սոչիում:

Комиссия Правительства России по законопроектной деятельности одобрила соглашение между правительствами России и Армении о порядке пребывания граждан одной страны на территории другой. Об этом сообщается на сайте Правительства РФ.
Уточняется, что Соглашение предусматривает освобождение российских граждан, временно пребывающих на территории Армении, и армянских граждан, временно пребывающих на территории России, от обязанности регистрации (постановки на учёт по месту пребывания) въезда в течение 30 дней.
Соглашение между правительствами России и Армении о порядке пребывания российских граждан на территории Армении и армянских граждан на территории России было подписано в Сочи 11 июля 2014 года.