Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանը ուսումնական հաստատություններին հանձնարարել է համաշխարհային գիտության ու արվեստի մեջ իսլամի ավանդն ընդգծող (այդ թվում Կոլումբոսից 300 տարի առաջ մահմեդական նավաստիների կողմից ամերիկյան մայրցամաքի հայտնագործությունը) քաղաքականություն որդեգրել: Այդ մասին գրում է «Hürriyet Daily News»-ը:
«Մեր երկրի կրթության նախարարության եւ Բարձրագույն կրթության խորհրդի ուսերին կարեւոր պարտավորություն է ընկել: Պատմության օբյեկտիվ շարադրումը ցույց կտա գիտության եւ արվեստի մեջ Արեւելքի, Մերձավոր Արեւելքի եւ Իսլամի ունեցած մեծ ավանդը: Որպես երկրի նախագահ՝ ես չեմ կարող ընդունել, որ մեր քաղաքակրթությունը զիջում է այլ քաղաքակրթություններին», - ասել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահը նաեւ կտրուկ քննադատության է ենթարկել տեսաբանների եւ ծաղրանկարիչների նկատառումները, ովքեր ծաղրում են իր պնդումները, որ մուսուլման նավաստիներն են հայտնագործել Ամերիկան եւ Կոլումբոսից դեռ մեկ տարի առաջ Կուբայում մզկիթ կառուցել: Նա նշել է, որ մուսուլմանների կողմից Ամերիկայի հայտնագործության մասին սկզբնական պնդումները իրենը չեն: «Այդ պնդումները նոր չեն: Դրանք հիշատակվում են պրոֆեսոր Ֆուադ Սեզգինի գրքերում: Թուրքիայում եւ աշխարհում մի շարք գիտնականներ արդեն արել են նման հայտարարություններ», - հայտարարել է Էրդողանը:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган поручил учебным заведениям  принять политику обучения, подчеркивающую вклад ислама в мировую науку и искусство, в том числе открытие американского континента мусульманскими моряками за 300 лет до Колумба. Об этом пишет газета «Hürriyet Daily News».
«Я должен ясно дать понять, что на плечи нашего Министерства образования и Совета по высшему образованию ложится важная обязанность. Объективное написание истории покажет вклад Востока, Ближнего Востока и ислама в науку и искусство. Как президент страны, я не могу принять, что наша цивилизация уступает другим цивилизациям», – сказал Эрдоган в своем обращении к студентам на церемонии открытия религиозной школы в Анкаре.
Президент Турции также подверг резкой критике замечания обозревателей и карикатуристов, которые высмеивают его утверждения о том, что мусульманские моряки открыли Америку и построили мечеть на Кубе за века до Колумба. Он отметил, что эти утверждения об открытии Америки мусульманами первоначально были сделаны не им. «Это утверждение не является новым. Оно упоминается в книгах профессора Фуада Сезгина. Ряд ученых в Турции и в мире уже делали такие заявления», – сказал он.