Ֆերգյուսոն քաղաքի ոստիկանությունը 18-ամյա աֆրոամերիկացի Մայքլ Բրաունին սպանած ոստիկանին պատասխանատվության չենթարկելու դատարանի որոշման դեմ բողոքող հարյուրավոր բնակիչների կազմակերպած ցույցի ընթացքում 29 մարդ է կալանավորել:
Ոստիկանության հաղորդմամբ՝ մոտ 150 կրակոց է արձակվել, ցուցարարները նաեւ այրել են մի քանի ավտոմեքենաներ:
Ցուցարարներից ոմանք կոտրել են մեքնենաների ապակիները եւ շշեր նետել ոստիկանության ուղղությամբ: Ոստիկանությունը ամբոխի գործողություններին պատասխանել է արցունքաբեր գազով:
Միսուրիի նահանգապետ Ջեյ Նիքսոնը հանձնարարել է Ազգային գվարդիայի լրացուցի ուժեր ուղարկել Ֆերգյուսոն քաղաք, հայտնում է CNN-ը:
Դատարանի որոշման դեմ բողոքները շարունակվել են նաեւ Նյու-Յարքում, Չիկագոյում, Լոս-Անջելեում, Օքլենդում եւ Վաշինգթոնում, հայտնում է Reuters-ը:

Полиция арестовала 29 человек в городе Фергюсон, после того как сотни жителей вышли на улицы, протестуя против решения жюри присяжных не привлекать к суду полицейского, застрелившего 18-летнего афроамериканца Майкла Брауна.
По сообщению полиции, было сделано около 150 выстрелов, протестующие также подожгли несколько автомобилей в городе Делвуд.
Некоторые из протестующих стали крушить окна в машинах и бросать бутылки. Полиция ответила на их действия слезоточивым газом, хотя позже сообщили, что это были дымовые шашки.
Губернатор штата Миссури Джей Никсон распорядился направить дополнительные силы Национальной гвардии в город Фергюсон, сообщает CNN.
Протесты против решения суда продолжились и в Нью-Йорке, Чикаго, Лос-Анджелесе, Окланде и Вашингтоне, сообщает Reuters.