Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ուսումնա-մարզական թռիչք կատարող Արցախի ՊԲ ուղղաթիռի խոցումը դատապարտող ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը շրջանառվել է որպես ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի եւ Անվտանգության խորհրդի պաշտոնական փաստաթուղթ:
Հայտարարության մեջ ասված է. «Խստորեն դատապարտում ենք ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի МИ-24 ուղղաթիռի խոցումը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից:
Հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ եւ հետո Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, Հայաստանի եւ միջազգային հանրության ջանքերն՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Ադրբեջանական կողմը կոպտորեն ոտնահարում է վերջին գագաթաժողովներին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նման հանցավոր սադրանքը ցույց է տալիս, որ Բաքուն ոչ միայն արհամարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերն ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, վստահության միջոցների իրականացման մասին, այլեւ գործում է հակառակ դրանց՝ կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը:»

YEREVAN. – The statement by Armenian Foreign Ministry on the Karabakh helicopter shot down by the Azerbaijani armed forces was circulated as an official document at the UN General Assembly and the UN Security Council.
The Ministry strongly condemns Azerbaijani armed forces' shooting down of a helicopter of the Nagorno-Karabakh Defense Army that was operating a training flight .
Before and after each high-level meeting, Baku makes new provocations to frustrate the negotiation process and block the efforts of Armenia and the international community targeted at finding peaceful resolution of the conflict.
The Azerbaijani side violates the arrangements reached during the latest summits, the statement says.
“Such criminal provocation shows that Baku not only ignores the calls on non-use of force, maintaining ceasefire and confidence building measures by the OSCE Minsk Group co-chairing countries and international community, moreover they are fully responsible for the aggravation of the situation,” Foreign Ministry said in a statement.