Մոսկվայի Տրոիցկի շրջանի դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված եւ 6 տարի 9 ամսվա բանտարկության դատապարտված Հրաչյա Հարությունյանի գործով Վճռաբեկ դատարան բողոք է ներկայացվելու: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանի խորհրդական Երանուհի Թումանյանցը: Տուժողների կողմից երկայացված հայցերը Վերաքննիչ դատարանը նույնպես մերժել էր նույն հիմնավորմամբ, ինչ Առաջին ատյանը, այսինքն՝ դրանք պետք է առանձին ներկայացվեն Քաղաքացիական դատարան:
Փաստաբանները Վճռաբեկ դատարան բողոք կներկայացնեն կամ այս, կամ մյուս շաբաթ, նրանք գտնում են, որ Հրաչյա Հարությունյանին կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելու մեղադրանքը անհիմն է: ՄԻՊ խորհրդականը շեշտեց, որ ըստ ՌԴ օրենսդրության՝ դատական ակտը մտել է ուժի մեջ՝ անկախ նրանից այն կբողոքարկվի, կբեկանվի, թե ոչ: Այժմ Հրաչյա Հարությունյանին տեղափոխել են կալանավայր՝ որպես դատապարատյալ, որտեղ ավելի լավ պայմաններ են, քան մեկուսարանում:
Երանուհի Թումանյանցը նշեց, որ այժմ պետք է պայմանավորվեն հարազատների հետ, որպեսզի դիմումներ գրեն եւ սկսեն նրա Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը: «Դա չի խանգարում բողոքարկմանը, այդ գործընթացը բավական երկար է տեւում՝ փաստաթղթերի կազմում, տրամադրում, ուղարկում,  մինչեւ վերջնական որոշում կայացնելը, հնարավոր է այդ ընթացքում ռեալ տեղափոխումը լինի»,-ասաց Երանուհի Թումանյանցը:
Հիշեցնենք, որ բեռնատարը, որի ղեկին եղել է Հրաչյա Հարությունյանը, 2013 թվականի հուլիսի 13-ին մխրճվել է Պոդոլսկից դեպի Կուրիլովո 64 ուղեւորի փոխադրող ավտոբուսի մեջ: Վթարի հետեւանքով 18 մարդ զոհվել է, ավելի քան 40-ը՝ վիրավորվել:
Հետաքննության արդյունքում պարզվել է, որ բեռնատարը հարկ եղածի պես չի սպասարկվել, ինչի արդյունքում արգելակման հետ կապված խնդիրներ է ունեցել: Ըստ հետաքննության, Հարությունյանը պետք է իմանար այդ մասին: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը Հրաչյա Հարությունյանին դատապարտել է 6 տարի եւ 9 ամիս ժամկետով ազատազրկման: Մոսկվայի քաղաքային դատարանը անփոփոխ է թողել այդ դատավճիռը:
Հրաչյա Հարությունյանին մերժել են պայմանական վաղաժամ ազատ արձակել
Պատժի չափը լրանում է 1 տարի 9 ամիս հետո…
Հրաչյա Հարությունյանը 3 ամսից ազատ կարձակվի
Հրաչյա Հարությունյանը նաեւ նշեց, որ բազմաթիվ առողջական խնդիրներ ունի…
Շորերս կտրտել էին… խալաթ հագցրին ու տարան. վթարի եւ կրած պատժի մասին պատմում է Հրաչյա Հարությունյանը

По делу осужденного в Москве водителя Грачья Арутюняна будет представлена жалоба в Кассационный суд. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила советник Защитника прав человека Армении Ерануи Туманянц. Иски, представленные пострадавшими, Апелляционный суд отклонил на том же основании, что и суд первой инстанции, то есть они должны быть представлены в Гражданский суд.
Адвокаты Арутюняна представят жалобу в Кассационный суд на этой или следующей неделе. Они считают, что предъявленное ему обвинение в представлении поддельных документов является необоснованным. Советник омбудсмена Армении подчеркнула, что, по российскому законодательству, судебный акт вступает в силу независимо от того, будет ли он обжалован или нет. В настоящее время Грачья Арутюнян переведен в место отбывания наказания в качестве осужденного, где условия лучше, чем в изоляторе.
Ерануи Туманянц отметила, что они должны договориться с родственниками водителя, чтобы написать заявления и начать процесс его перевода в Армению. «Это не мешает процессу обжалования, который длится довольно долго: составление документов, отправка, принятие окончательного решения. В этот период возможен перевод», – сказала она.
Напомним, что груженый щебнем грузовик, за рулем которого был Арутюнян, 13 июля 2013 года врезался в рейсовый автобус с 64 пассажирами, ехавший из Подольска в Курилово. В результате аварии погибли 18 человек, пострадали более 40. В ходе следствия выяснилось, что грузовик как следует не обслуживался, в итоге тормоза у него работали неисправно. Арутюнян, как считает следствие, должен был знать об этом. Троицкий суд Москвы приговорил Арутюняна к 6 годам и 9 месяцам лишения свободы.