Ստամբուլի հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության գործով Ստամբուլի գլխավոր դատախազություն է բերվել Ստամբուլի ոստիկանության հետախուզության վարչության նախկին պետ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը, ով գտնվում է կալանքի տակ «զուգահեռ կառույց» (Գյուլենականների դեմ պայքարի շրջանակում-խմ) գործի շրջանակներում։
Թուրքական Vatan պարբերականի փոխանցմամբ՝ Ալի Ֆուաթ Յըլմազերը
դատախազությունում 5 ժամ հարցաքննվել է եւ վերջում կրկին տեղափոխվել կալանավայր։
Հայտնի է դարձել, որ հարցաքննության ժամանակ նախկին ոստիկանապետը պնդել է, թե Դինքի սպանության օրերին ինքը գտնվել է գործուղման մեջ եւ Հրանտ Դինքի անվտանգության պահպանության համար պատասխանատու է ոչ թե հետախուզության վարչությունը, այլ ոստիկանությունը։
Նշենք, որ մեկ ամիս առաջ Թուրքիայի արդարադատության նախարարությունը հավանություն է տվել՝ դատական գործեր հարուցել Դինքի սպանության ժամանակ կարեւոր պաշտոններ զբաղեցնող 9 չինովնիկի նկատմամբ, որոնց թվում են Ստամբուլի նահանգային նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերրահը, հետախուզության վարչության նախկին պետ Ահմեդ Իլհան Գյուլերը, Ստամբուլի նահանգապետի նախկին տեղակալ Էրգյուն Գյունգյորը եւ այլք։

В рамках дела об убийстве главного редактора стамбульской армянской газеты «Акос» Гранта Динка в Генеральную прокуратуру Стамбула был подвергнут приводу бывший начальник разведывательного управления Полиции Стамбула Али Фуат Йылмазер, который находится под арестом в рамках другого дела – «Параллельная структура».
Как пишет турецкое издание «Vatan», Йылмазера допрашивали пять часов, после чего он вновь был доставлен в место заключения. Как стало известно, на допросе бывший полицейский руководитель утверждал, что в период, когда был убит Грант Динк, он находился в командировке, а за обеспечение безопасности Динка было ответственно не разведывательное управление, а полиция.
Отметим, что около месяца назад Министерство юстиции Турции приняло положительное решение в связи с возбуждением судебных дел в отношении 9 чиновников, занимавших высокие посты во время убийства Динка. В их числе – бывший начальник Полиции Стамбула Джелалетын Джеррах, бывший начальник управления розыска Ахмед Ильхан Гюлер, бывший заместитель губернатора Стамбула Эргюн Гюнгёр и другие.