2015թ.-ից Հայաստանի քաղաքացիները փոստով առաքվող ապրանքների եւ հանրապետություն մուտք գործելիս ուղեկցող բեռների համար ավելի մեղմ մաքսային ռեժիմի կենթարկվեն: Այդ մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, խորհրդարանում հայտարարեց ֆինասնների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը՝ ներկայացնելով ԵՏՄ-ի օրենսդրությանը ներդաշնակեցման նպատակով կազմված «Մաքսային կարգավորման մասին» օրինագիծը:
«Գործող օրենսդրությամբ այդ բեռները հարկվում են, եթե դրանց արժեքը տարեկան գերազանցում է  300 հազար դրամը (ներկայիս փոխարժեքով՝ 630 դոլար): Փոստային բեռների համար այդ սահմանը հասնում է մինչեւ հազար եվրո (մոտ 600 հազար դրամ) ֆիզիկական անձանց ուղեբեռի համար ցամաքային սահմանը հատելու դեպքում շեմը բարձրանում է մինչեւ 1500 եվրո: Իսկ ահա օդանավակայանի միջոցով ժամանողների համար՝ տարեկան մինչեւ 10 հազար եվրո: «Իհարկե, բեռի սահմանափակումներ կան՝ 50 կգ ուղեկցող բեռների համար եւ 30՝ փոստային: Սակայն ներկայիս սահմանափակումը, հիշեցնեմ, կազմում է 20 կգ», - նկատեց Միրումյանը:
Այդուհանդերձ, երբ ներմուծումն իրականացվում է ակնհայտորեն առեւտրային նպատակներով (միատեսակ փաթեթավորված մեծաքանակ ապրանքներ), ԵՏՄ երկրների ազգային օրենսդրությունները մաքսային հարկման հնարավորություն են տալիս: Հայաստանն այդ կարգից օգտվել է, ինչպես եւ ԵՏՄ-ի մյուս երկրները, հավելեց Միրումյանը: «Այդ դեպքում հարկերը կհաշվարկվեն եւ կգանձվեն: Առեւտրում հարկային դաշտը բոլորի համար պետք է հավասար լինի: Այդուհանդերձ, նույնիսկ այդ դեպքում մաքսատուրքը կկազմի առեւտրային ապրանքների համար նախատեսված ոչ թե 10%-ը, այլ 2,5%-ը:

С 2015 года граждане Армении получат более мягкий таможенный режим для товаров по почте и для багажа при въезде в республику. Об этом заявил в парламенте 15 декабря замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян, представляя законопроект «О таможенном регулировании», составленный с целью гармонизации с законодательством Евразийского экономического союза, в который Армения вступает с 1 января 2015 года.
По действующему законодательству, эти грузы облагаются пошлиной, если их стоимость за год превышает 300 тысяч драмов (по действующему курсу около $630). Для почтовых грузов этот предел повышается до 1 тысячи евро, (около 600 тысяч драмов). Для багажа физических лиц при пересечении сухопутной границы порог повышается до 1500 евро. А вот для прибывающих через аэропорт она увеличивается до 10 тысяч евро в год. «Есть, конечно, и ограничения на вес груза: 50 кг – на сопровождающие грузы и 30 – на почтовые. Но нынешнее ограничение, напомню, составляет 20 кг», - заметил Мирумян.
Тем не менее, когда импорт происходит в очевидно коммерческих целях (большая группа однотипных упакованных товаров), национальные законодательства стран ЕАЭС дают возможность обложения пошлиной. Армения воспользовалась этим порядком, как и другие страны ЕАЭС, добавил Мирумян. «В этом случае налоги будут рассчитываться и должны уплачиваться. В торговле налоговое поле должно быть равным для всех. Тем не менее, даже в этом случае пошлина составит не 10%, предусмотренные для коммерческих товаров, а 2,5% – при стоимости партии товара между 200 и 300 тысячами драмов. Подобный режим предусмотрен и сейчас, но теперь нижняя точка ножниц находится на уровне 150 тысяч драмов», - пояснил Мирумян.